Domácí

Zájem o volby je velký. Politologové čekají rekordní účast

Druhé kolo prezidentských voleb v Česku začíná v pátek ve 14 hodin a podle politologů půjde o mimořádně sledovanou volbu. Volební účast by se mohla pohybovat i nad 70 procenty.

Ladí se poslední detaily. Na centrálních místech se po prvním kole kontrolují věci pro volební komise. Ty pak poputují do jednotlivých volebních místností. I v nich se už začínají chystat. "Už dneska, aby to bylo připravený, aby potom nebyl nějakej zmatek," okomentoval ve čtvrtek přípravy na volby Radek Pavlíček z Rantířova.

Oproti prvnímu kolu čeká voliče jedna zásadní změna. Hlasovací lístky obou kandidátů dostanou až ve volební místnosti. Lístky navíc nebudou bílé ale žluté.

Vyhrocená volební kampaň ukazuje mimořádný zájem voličů. Účast tak může být jedna z nejvyšších v historii samostatného Česka. "Bude samozřejmě záležet i na těch posledních hodinách kampaně a na tom, jak se kandidátům povede mobilizovat své příznivce," dodává politolog Aleš Michal.

Související obsah

​Voleb se účastní i lidé s covidem. Už 650, tedy třikrát více lidí než v prvním kole, se zapojilo do středeční drive-in volby pro nemocné. A větší zájem se očekává i ve 110 volebních místech v zahraničí. Zaregistrováno je tam už 14 tisíc lidí, tedy skoro stejně, jako byla celková zahraniční volební účast v prvním kole. Další tisíce voličů pak nejspíše přijdou odvolit s voličskými průkazy.

"Vydali jsme se na 200 kilometrů dlouhou cestu na ambasádu do Ottawy, protože tyhle volby nám stojí za to," říká třeba česká volička v Kanadě Martina Ošlejšková. Zatímco ona s přítelem jsou teprve na cestě, Česi v Brazílii, Chile nebo Argentině už často odvolili.

Ti, co se nemohou dostat přímo do volebních místností, si mohou přivolat domů telefonicky volební komisi s přenosnou volební urnou. Speciální komise pak budou zajišťovat volby i na různých specifických místech, jako jsou nemocnice, domovy pro seniory nebo věznice.

luk, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz