Zahraničí

Západ nikdy Rusko nezastaví, řekl Lavrov. Popsal, jak chce změnit uspořádání moci

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | Zdroj: Profimedia

Západ nemá šanci zvrátit konec své nadvlády, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ruská účast na formování multipolárního světa, ve kterém nebude rozhodovat jediná supervelmoc, se podle něj stejně jako proces samotný nedá zastavit.

"Hodiny multipolární historie tikají správným směrem," uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po pátečním jednání s prezidentem Eritreje. Vrátil se tak k už dříve používanému propagandistickému příběhu, že válka na Ukrajině je součástí proměny světového řádu.

Pád hegemonie Spojených států amerických a návrat systému několika rovnocenných mocností je podle Lavrova "objektivním a nezastavitelným procesem". Upozornila na to agentura TASS.

"Důkazem je rychlý rozvoj zemí jako Čína, Indie, rozvoj Turecka, Egypta, Brazílie, dalších zemí Latinské Ameriky a zemí Perského zálivu jako vlivných center," pokračoval.

Související obsah

Západní země jsou prý bez šance tento proces zvrátit. "Přestože se kolektivní Západ, tedy Spojené státy, NATO a EU, které jsou zcela pod kontrolou Washingtonu, snaží přerod zastavit, jeho snahy jsou marné. Maximálně se vzmůžou na nějaké brzdění historického kurzu," uzavřel Lavrov.

Ruští představitelé se ve svých představách o úpadku Západu a vzestupu třetího světa často opírají o spojenectví s Čínou. Ukazuje se však, že ani pouto s nejlidnatějším státem světa nemá Moskva jisté, píše list The Diplomat. Podle odborníků se chce Peking z ekonomických důvodů letos zaměřit na posílení vazeb se Západem.

Zuřivá reakce na tanky pro Ukrajinu. Rusko hrozí, že srovná Berlín se zemí:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz