Domácí

Zeman se zatím Šarapatkovi za výrok omlouvat nemusí, rozhodl soud

Zeman se zatím Šarapatkovi za výrok omlouvat nemusí, rozhodl soud
Prezident republiky Miloš Zeman | Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman dosáhl dalšího odkladu omluvy svému bývalému poradci Zdeňkovi Šarapatkovi. Tvrdil o něm, že ho vyhodil pro neschopnost, ale Šarapatka odešel z Úřadu vlády po dohodě. Spor se táhne už přes pět let.

Zdeněk Šarapatka opustil Úřad vlády už v roce 2004. Tehdy se jako důvod uváděla chybějící prověrka. O deset let později Zeman prohlásil, že ho vyhodil pro neschopnost.

Soud sice ve věci pravomocně rozhodl a nařídil prezidentovi, aby se svému bývalému poradci za lež omluvil. Zemanův advokát se ale obrátil na Nejvyšší soud a požádal ho o odklad. Soudci mu teď vyhověli.

Nejvyšší soud případ ještě jednou přezkoumá a do doby, než vydá svůj verdikt, se nemusí prezident omlouvat. Šarapatka měl přitom už vyhráno a po pěti letech sporu chystal na prezidenta exekuci za to, že se stále odmítá omluvit. Pravomocný verdikt mu to nařídil.

Související obsah

​Teď je velmi pravděpodobné, že soud vynese rozhodnutí až v době, kdy Zeman ukončí svůj mandát. S omluvami za zjevné nepravdy měl prezident problémy opakovaně.

Článek Ferdinanda Peroutky o tom, že "Hitler je gentleman", byl také výmyslem, ale prezident se za pomluvu odmítal omluvit. Vnučce novináře nakonec zaslalo omluvný dopis ministerstvo financí.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz