Americký úřad pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) loni v tichosti odvolal svého bývalého nejvyššího úředníka v Mexiku Nicholase Palmeriho. Za jeho vyhazovem byly podle informací agentury AP nevhodné kontakty s právníky pašeráků drog. Palmeri tak skandálně ukončil své krátké působení na mimořádně důležité pozici, poznamenané zhoršující se spoluprací mezi oběma zeměmi a rekordním tokem kokainu, heroinu a fentanylu přes hranice Mexika do Spojených států.
Nicholas Palmeri se stýkal a trávil dovolenou s právníky drogových bossů v Miami, což podrobně dokládají záznamy, které měla k dispozici agentura Associated Press. Jeho pád tak následoval po pouhých 14 měsících ve funkci mocného regionálního ředitele DEA, který dohlížel na desítky agentů v Mexiku, Střední Americe a Kanadě.
Samostatná interní vyšetřování však odhalila další prohřešky, včetně stížností na laxní přístup k pandemii koronaviru, které vedly k tomu, že dva nemocní agenti museli být urgentně letecky přepraveni z Mexika do USA. K dalším selháním, které bylo zveřejněno teprve minulý týden, patřilo Palmeriho schválení použití prostředků na boj proti drogám na nevhodné účely a snaha o získání finančních prostředků na vlastní narozeninovou oslavu.
"Post regionálního ředitele v Mexiku je nejdůležitějším postem v zahraničních operacích DEA, a když se něco takového stane, je to skandální," řekl Mike Vigil, bývalý šéf mezinárodních operací DEA. "Je to o to horší, protože situace v Mexiku se zhoršuje," dodal Phil Jordan, bývalý ředitel zpravodajského centra DEA v El Pasu. "Pokud tam nemáme silného regionálního ředitele nebo odpovědného agenta, působí to proti celkovým operacím agentury, protože všechno prochází přes Mexiko, ať už jde o zboží pocházející z Kolumbie, nebo fentanyl, který proudí přes Čínu. To nelze brát na lehkou váhu."
The U.S. DEA quietly removed its top official in Mexico last year over improper contact with lawyers for narcotraffickers, an embarrassing end to a tenure marked by a record flow of cocaine, heroin and fentanyl across the border. https://t.co/eK675Ukwfr
— The Associated Press (@AP) January 28, 2023
Palmeriho odvolání patří k rostoucímu počtu pochybení, která se týkají hlavního národního protidrogového úřadu v době, kdy jsou jeho rozsáhlé zahraniční operace zahrnující 69 zemí pod drobnohledem externího přezkumu, který nařídila správkyně DEA Anne Milgramová.
Tato revize přišla v reakci na případ Josého Irizarryho, zneuctěného bývalého agenta, který si nyní odpykává dvanáctiletý trest ve federálním vězení poté, co se přiznal k praní špinavých peněz pro kolumbijské drogové kartely a odčerpávání milionů ze zabavených drog, aby mohl financovat své mezinárodní lety soukromým letadlem a večírky s prostitutkami.
Palmeriho případ je v posledních měsících již druhým skandálem, který vrhá špatné světlo na často nevhodné vztahy mezi úředníky DEA a miamskými advokáty zastupujícími některé z největších latinskoamerických drogových bossů. V loňském roce federální prokurátoři obvinili agenta DEA a jeho bývalého nadřízeného z vyzrazení důvěrných informací dvěma nejmenovaným miamským obhájcům výměnou za 70 000 dolarů v hotovosti.
Jeden z těchto advokátů, kterého současní i bývalí američtí představitelé identifikovali jako Davida Maceyho, byl rovněž zapleten do vyšetřování Nicholase Palmeriho. Interní vyšetřovací záznamy ukazují, že Macey hostil Palmeriho a jeho manželku po dva dny ve svém domě na Florida Keys. Tato služební cesta podle vyšetřovatelů nesloužila žádnému užitečnému pracovnímu účelu a porušila pravidla upravující kodex kontaktů s advokáty podezřelých osob.