Zahraničí

Pavlovi gratulovali státníci z celé Evropy. Podle médií jde o vítězství demokracie

Pavlovi gratulovali státníci z celé Evropy. Podle médií jde o vítězství demokracie
Volodymyr Zelenskyj | Zdroj: Profimedia

Novým prezidentem České republiky se stane bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR Petr Pavel. Zahraniční média výsledky druhého kola českých prezidentských voleb popisovala jako vítězství demokracie nad populismem.

Světová média komentovala výsledek českých prezidentských voleb. "Bývalý generál NATO zvítězil v českých volbách nad populistou", napsala například americká agentura Bloomberg. Podle ní může Pavlovo vítězství posílit jednotu Západu proti ruské agresi. Britský deník Guardian a francouzský Le Monde pak popisovaly Babišovu kampaň jako bezohlednou.

Gratulace se hrnuly i od zahraničních politiků. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ji poslal v češtině.

"Upřímně blahopřeji generálu Pavlovi k přesvědčivému vítězství ve volbách prezidenta České republiky. Oceňuji Vaši podporu Ukrajině a našemu boji proti ruské agresi. Těším se na naši úzkou osobní spolupráci ve prospěch národů Ukrajiny a České republiky a v zájmu sjednocené Evropy," napsala ukrajinská hlava státu na twitter.

Související obsah

Na spolupráci s budoucím českým prezidentem se těší i sousední země. "Gratulace zvolenému prezidentovi České republiky, Petru Pavlovi. Rakousko a Česká republika mají jako sousedé hodně společného. Těším se na pokračování blízké spolupráce mezi našimi zeměmi," blahopřál Pavlovi rakouský kancléř Karl Nehammer.

"Velmi srdečně Vám blahopřeji ke zvolení prezidentem České republiky, a to i jménem německých občanů," přidal se k němu německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Právě do Německa měla vést druhá cesta Petra Pavla v úřadu, nakonec se ale rozhodl pro Polsko.

Související obsah

Petru Pavlovi pogratulovala i předsedkyně Evropské komise Ursula Von Der Leyenová, která ocenila Pavlovy diplomatické zkušenosti. V podobném duchu se vyjádřila také předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Ta napsala, že Česká republika je na nejlepší cestě, aby byla i po nedávném konci českého předsednictví lídrem Evropské unie.

Z dalších reakcí lze namátkou zmínit například také místopředsedkyni Evropské komise Věru Jourovou, která prý doufá, že Pavel bude Česko spojovat, anebo šéfa nejsilnější frakce Evropského parlamentu Manfreda Webera. Podle něj je Pavlovo zvolení dobou zprávou pro Českou republiku i Evropu.

Pavlovi přijel do volebního štábu pogratulovat i premiér Petr Fiala:

luk, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz