Zahraničí

Zveřejnili datum další fáze války. Nejdřív Putinův projev, pak masivní invaze

Rusko se připravuje na rozhodující úder na Ukrajině. Masivní ofenzivu na Donbase, který sice Moskva anektovala, ale území nemá plně pod kontrolou, podle amerického Institutu pro studium války (ISW) rozpoutá na přelomu února a března. Předcházet tomu údajně bude projev prezidenta Vladimira Putina.

Ruský prezident Vladimir Putin pravděpodobně 24. února, v den prvního výročí útoku na Ukrajinu, vystoupí se zásadním projevem. Měl by v něm shrnout dosavadní vývoj války se sousední zemí a vysvětlit, do jaké fáze se letos posune, píše portál Polsat News.

"Datum ještě není oficiálně potvrzeno, ale podle informátorů je výročí invaze nejpravděpodobnější," uvedla ruská opoziční novinářka Farida Rustamová s tím, že ve hře jsou i termíny 20. nebo 21. února.

Podle ISW bude po vystoupení šéfa Kremlu následovat masivní ruský útok na Donbas, který by měl Moskvě přinést definitivní kontrolu nad anektovanými ukrajinskými oblastmi.

Související obsah

Kyjev už se na takový scénář připravuje. "Ukrajinští představitelé mají indicie, že Rusko v únoru nebo březnu provede rozhodující útočnou operaci," uvedl ISW.

Podle šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Andrije Jusova je ruská vojenská technika ve špatném stavu, a tak se pokus o zlom ve "speciální vojenské operaci" prý neobejde bez dalšího bombardování. Do akce má jít kromě profesionální armády i Putinova žoldácká Wagnerova skupina.

Putin údajně na jaře zaútočí na Ukrajinu i ze vzduchu:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz