Domácí

Zeman nového předsedu Ústavního soudu nejmenuje, oznámil Fiala

Prezident Miloš Zeman nakonec nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu před vypršením mandátu toho současného, jak původně zamýšlel. Po pravidelném jednání to oznámil premiér Petr Fiala (ODS).

"Hlavní výsledek našeho setkání je ten, že jsem pana prezidenta Zemana požádal, aby nejmenoval nového předsedu Ústavního soudu. Pan prezident Zeman mé žádosti vyhověl," uvedl Petr Fiala na tiskové konferenci.

Dvojice nejvyšších ústavních činitelů spolu jednala na lánském zámku. "Pan prezident je nadále přesvědčen, že by po právní stránce měl možnost jmenovat nového předsedu Ústavního soudu, nicméně se rozhodl vyhovět mé žádosti a tento krok neučinit," pokračoval předseda vlády.

Související obsah

Mandát současného šéfa Ústavního soudu vyprší až v srpnu, jeho nástupce tak jmenuje zvolený prezident Petr Pavel. Ten po Zemanovi převezme úřad 9. března.

"Argumenty z mé strany jsou jasné. Takový krok by způsobil nestabilitu v celém soudním systému, nebyl by ani akceptován, ani jednoznačně interpretován. Vyvolalo by to celou řadu problémů," doplnil Fiala.

Petr Fiala jednal s Petrem Pavlem a šéfy parlamentu. Vracíme se do normálu, shodli se:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz