Zahraničí

"Esíčka" na kolejích a posunutá silnice ukazují, o kolik se v Turecku pohnula zem

Zemětřesení v Turecku a Sýrii
Zemětřesení v Turecku a Sýrii | Zdroj: APTN

Nejen zemětřesení, ale také posuny tektonických desek. O dvojici pondělních otřesů půdy z Turecka a Sýrie vycházejí najevo stále další podrobnosti. Na železnici a silnicích je vidět třímetrový posun.

​Neuvěřitelný pohyb tektonických desek v Turecku dokumentují záběry infrastruktury. O průvodním jevu zemětřesení informoval web GeologyIn a italské noviny Corriere della Sera upřesnily, že linie posunu je dlouhá 150 kilometrů.

"Vše se odehrálo během desítek vteřin a narazily do sebe anatolská deska s tou arabskou," uvedl v renomovaném listu prezident italského Národního institutu geofyziky a vulkanologie Carlo Doglioni.

Související obsah

​"Epicentrum se nacházelo ve středo-jižní oblasti Turecka a je to, jako by se celé Turecko posunulo od arabské desky směrem na jihozápad," upřesnil odborník, podle něhož se podobné události mohou opakovat. Podle italských novin zemi neohrozily vlny tsunami, ale nadále hrozí sesuvy půdy.

Ohniska zemětřesení v Turecku
Ohniska zemětřesení | Zdroj: Google Maps / TN.cz

​Doglioni upozornil, že Itálie patří také k územím, která jsou podobně jako Turecko zemětřesením více ohrožená. Naopak Česká republika patří ke stabilnějším lokalitám.

Do Turecka dorazilo 69 českých záchranářů. Pomůžou obětem zemětřesení:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz