Zahraničí

Putin požaduje nemožné. Nařídil armádě dobýt Donbas do konce měsíce

Putin požaduje nemožné. Nařídil armádě dobýt Donbas do konce měsíce
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Vladimir Putin podle ukrajinské rozvědky nařídil ruské armádě obsadit celý Donbas do konce února. Poté, co se mu nepodařilo dobýt Kyjev, si stanovil menší cíl – podle odborníků ale přesto nereálný. Domnívají se, že ruské ozbrojené síly nejsou schopné tento požadavek splnit za tak krátkou dobu.

Už od začátku února z různých zdrojů přicházejí informace, že se ruská armáda chystá na novou masivní ofenzívu na Donbasu (psali jsme o tom například v tomto článku). To potvrdil i Andrej Černjak z ukrajinské vojenské rozvědky, podle kterého existují náznaky, že se Moskva připravuje na další pokus o obsazení Donbasu na východě Ukrajiny.

Podle něj dokonce existuje přesný termín, kdy by tento region měl celý patřit Rusku. "Putin vydal rozkaz zmocnit se území Doněcké a Luhanské oblasti do března," řekl Černjak v rozhovoru pro Kyiv Post. Původním plánem po zahájení invaze bylo dobýt Kyjev, to se ale Rusku nepodařilo, a tak svůj cíl snížilo.

Jak ale zdůrazňuje Kyiv Post, za 11 měsíců války Moskva zaznamenává jeden neúspěch za druhým a Ukrajina tak pochybuje, zda tento nejnovější cíl je dosažitelný. Podle odborníků z Amerického institutu válečných studií (ISW) je Putinův rozkaz nesplnitelný v tak krátké době.

Související obsah

​"Nezaznamenali jsme žádné důkazy o tom, že by ruská armáda shromáždila dostatečnou bojovou sílu na to, aby porazila ukrajinskou armádu na východě a získala do konce měsíce více než 11 300 kilometrů čtverečních neokupované Doněcké oblasti, jak Putin údajně nařídil," uvedl institut.

Ani podle ukrajinského plukovníka Vladislava Selezněva na takový krok nemá ruská armáda dostatek prostředků. Přesto by se podle něj nepřítel neměl podceňovat, řekl internetovému deníku RBK-Ukrajina. "Rusové se snaží naplnit Putinův plán na úplnou okupaci Doněcké a Luhanské oblasti. Situace je tedy poměrně složitá a zároveň dynamická. Myslím, že v nejbližších dnech uvidíme, zda budou mít ruská vojska nějaký úspěch," konstatoval.

Ukrajina tento týden přiznala ztrátu části Bachmutu, který je strategicky důležitým městem na Donbasu:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz