Zahraničí

Čeští záchranáři už pomáhají v Turecku. V troskách budov hledají živé

Český záchranářský tým USAR už v Turecku hledá přeživší v troskách budov. Češi působí ve městě Adiyaman a do průzkumu sutin nasadili i speciálně vycvičené psy. Téměř 70členný tým ve středu prohledával trosky dvou bytových domů.

Jakmile dorazila technika, na kterou čeští hasiči čekali celé úterý, okamžitě vyrazili na místa zasažená zemětřesením. S kolegy z Alžírska celou noc prohledávali několik budov, a to včetně zříceného hotelu. Nikoho živého nenašli. Nad ránem vyrazili ke dvěma zříceným bytovkám.

"Zasahujeme na místě, kde jsou dvě spadlé sedmipatrové budovy, v jedné bylo zatím nalezeno sedm mrtvých osob," informoval velitel českého USAR týmu Jiří Němčík.

Související obsah

Ve druhém domě našli hasiči tři mrtvé. Vyprošťovací práce stále pokračují, hodně práce zastanou vytrénovaní záchranářští psi. Právě ti označili místo možného nálezu zavalených. Hasiči proto v sutinách pátrají dál. "Zatím nemáme potvrzeno, jestli někdo z nich je naživu. Ale s největší pravděpodobností ne," dodal Němčík.

Šance na přežití ale stále existuje. "Čas hraje proti nám, proto to nasazení je maximální," posteskl si Němčík.

Z Turecka si hasiči telefonují se svými veliteli v Česku nejméně čtyřikrát denně. Videohovory kvůli špatnému signálu zatím nejsou možné. "Na místě je velká zima, silný vítr. I hasiči, kteří jsou dobře oblečeni, si stěžují na zimu," popsal mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje Jakub Kozák. Větší úspěch zaznamenali hasiči z Polska, kterým se podařilo vyprostit ze sutin už 10 živých lidí.

ls, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz