Zajímavosti

Tento mrak se objevil nad Tureckem před zemětřesením. Teď ho viděli v jiné zemi

Tento mrak se objevil nad Tureckem před zemětřesením. Teď ho viděli v jiné zemi
Čočkovitý mrak nad Tureckem | Zdroj: Profimedia

Několik dní před hrozivým zemětřesením v Turecku překvapil lidi na obloze zvláštní mrak. To rozproudilo řadu spekulací, že spolu mají oba přírodní jevy přímou spojitost. Nyní se stejný mrak objevil nad Argentinou. Tamní obyvatelé se prý zemětřesení bát nemusí.

Strach zavládl mezi lidmi v argentinské provincii Chubut. Na nebi se objevil stejný úkaz jako v Turecku několik dní před tragickým zemětřesením, které stálo život více než 35 tisíc lidí. Jednalo se o takzvaný čočkovitý mrak, jak upozornil web DNEVNIK.hr.

Obyvatele Turecka vyděsil červenooranžový úkaz na obloze již 19. ledna. Stal se tak cílem konspiračních teoretiků, kteří výskyt mraku spojovali s přírodní katastrofou. Čočkovité mraky jsou přitom lehkým problémem jen pro letadla, jelikož způsobují zvýšené turbulence. Spojitost se zemětřesením je tak podle agentury Reuters nulová.

Související obsah

Podle britské meteorologické společnosti Met Office se čočkovité mraky tvoří díky větru odráženému od kopců a hor. Někdy mohou být na vině i mrakodrapy a vysoké budovy. Dalším faktorem, který hraje v jejich tvorbě roli, je dostatečná vlhkost vzduchu. Ta dodává oblakům jejich specifický tvar.

Ničivé zemětřesení zasáhlo Turecko před více než týdnem:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz