Zahraničí

Cyklon a zemětřesení. Nový Zéland pustoší přírodní katastrofy

Nový Zéland se potýká hned se dvěma přírodními katastrofami najednou. Zemi už v pondělí zasáhl cyklon Gabrielle, následně ve středu oběma ostrovy otřáslo zemětřesení o síle 6,1 magnituda. Extrémní počasí si zatím vyžádalo čtyři oběti, jejich počet ale ještě může narůst.

Cyklon si vyžádal čtyři oběti včetně jednoho dítěte, informoval ve středu web nzherald.co.nz. Policisté se navíc obávají, že počet mrtvých ještě naroste. Evakuovat museli přes deset tisíc lidí.

Dva lidé zemřeli kvůli sesuvům půdy, dva se utopili při záplavách, které cyklon způsobil. To se týká i dítěte, které záchranáři našli ve středu. Jeho věk ale zatím není známý, upozornil web stanice Sky News.

Nejhůře je postižená oblast Hawke’s Bay na Severním ostrově. Evakuace a sesuvy půdy ale hlásí i v největších městech Wellington a Auckland.

Související obsah

Na obou ostrovech ve středu navíc pocítili zemětřesení o síle 6,1 magnituda, uvedla agentura Reuters. Nahlásilo ho přes 70 tisíc obyvatel země. Podle dosavadních informací kvůli zemětřesení nikdo nezemřel. 

Zemětřesení se podle seismické služby Geonet odehrálo v hloubce 48 kilometrů pod Cookovým průlivem, který odděluje Severní a Jižní ostrov. Hlavní město Wellington je na jižní části Severního ostrova. Kromě následků cyklonu tam tak musí řešit i zemětřesení. 

Související obsah

"Už teď prožíváme období plné stresu, dávejte pozor na sebe i lidi kolem sebe," sdělila na facebooku novozélandská civilní obrana. "Bylo to, jako by okolo domu projel nákladní vlak," popsal zemětřesení David Huxton, který žije na jihu Severního ostrova, pro web nzherald.co.nz.

Vláda Chrise Hipkinse potřetí v historii vyhlásila výjimečný stav. Ten má trvat sedm dní.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz