Domácí

O důchodech je rozhodnuto. Prezident Pavel podepíše sníženou valorizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu sešel se zástupci hnutí ANO, aby s nimi projednal sníženou valorizaci důchodů. Odpoledne oznámil, že sníženou valorizaci podepíše. Hnutí ANO se obrátí na Ústavní soud.

Prezident Petr Pavel dnes odpoledne oznámil, že podepíše sníženou valorizaci důchodů. "Rozhodování nebylo lehké. Žádné řešení není dobré. A rozhodně ne dobré pro všechny. Snažil jsem se naslouchat argumentům jak vlády, tak opozice," okomentoval. Důchodci s průměrným důchodem tak dostanou něco přes 700 korun navíc.

"Mimořádná valorizace podle stávajícího vzorce by způsobila to, že důchody porostou zejména seniorům s nejvyššími důchody. Pokud by prošla valorizace v původní variantě vysokého růstu, tak v následujících minimálně dvou letech by musel být výrazně omezen další růst důchodů, aby na ně stát měl," shrnul Pavel argumenty vlády, které měly na jeho rozhodování hlavní vliv.

Má však pochybnosti o ústavnosti návrhu: "Je nezbytné, aby tento zákon přezkoumal Ústavní soud. Opozice avizovala, že zákon napadne u Ústavního soudu. Pokud by se opozice z jakéhokoliv důvodu rozhodla tento návrh nepodat, tak tak učiním já." Celý Pavlův projev si můžete poslechnout pod titulkem článku.

Zde si můžete přečíst kompletní stanovisko prezidenta k valorizaci penzí:

Stanovisko Petra Pavla k valorizaci penzí

Typ souboru: pdf Velikost: 31.32 kB

Ve svém vyjádření poukázal ovšem také na to, že vláda, ačkoliv na to byla upozorňována, tak do rozpočtu nezahrnula žádné zdroje na mimořádnou valorizaci. Vadí mu také možná retroaktivita návrhu.

Pokud by Pavel snížení valorizace nepodepsal, vláda by měla velký problém nechat veto přehlasovat ve Sněmovně tak, aby se předloha dostala do Sbírky zákonů do 22. března, jinak se totiž už snížení nestihne.

"Pan prezident Pavel promarnil první velkou příležitost, jak spojit společnost. Je to škoda. A hlavně velké zklamání. Ale nevzdáváme to, za důchodce budeme bojovat dál," okomentoval předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

"Měl šanci ukázat, že je pojistkou ústavnosti, ne takzvaným automatem na podpisy," řekla o prezidentovi na tiskové konferenci předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová. "Nezbývá nám než to přijmout a hnutí ANO se stoprocentně obrátí na Ústavní soud," dodala.

Související obsah

​Schůzka s opozicí

Pavel se ve středu v devět hodin sešel s poslanci ANO Karlem Havlíčkem a Alenou Schillerovou. Tématem schůzky bylo snížení valorizace důchodů.

Schůzka skončila krátce po 10:00 a podle Havlíčka byla velmi konstruktivní: "Panu prezidentovi jsme sdělili velmi v detailu všechny argumenty ekonomického charakteru, sociálního charakteru, ale i toho ústavněprávního charakteru. Zdůraznili jsme, že ačkoliv se na různých úrovních můžeme přít o ekonomických parametrech, tak bychom měli respektovat ústavu a neměli bychom dopustit to, aby Ústavní soud řešil za politiky to, že nebyli schopní se dohodnout."

Podívejte se na tiskový brífink zástupců ANO po jednání s prezidentem:

Havlíček navrhuje, aby se důchody letos ještě zvalorizovaly podle aktuálního zákona, ale také to, aby co nejdříve začala jednat vláda s opozicí ohledně optimalizace valorizačního vzorce od roku 2024. Průměrný důchod by se tak letos zvedl o více než 1 700 korun. Snížená valorizace má být u průměrného důchodu přes 700 korun. Snížení valorizace schválila jak Poslanecká sněmovna, tak Senát.

​Opozice navíc kritizuje projednávání návrhu v legislativní nouzi a retroaktivitu celého návrhu – důchodcům podle ní vznikl nárok na vyšší valorizaci až v dubnu, a schválení nižšího navýšení by tak mělo zpětnou platnost.

Podívejte se na celou tiskovou konferenci prezidenta Petra Pavla:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz