Kvůli rostoucím cenám potravin, služeb nebo energií vychází až 57 % Čechů obtížně se svými měsíčními příjmy. Devět z deseti domácností dokáže vytvářet jen krátkodobou finanční rezervu, která je asi 20 tisíc korun a vystačí zhruba na měsíc případného výpadku příjmu. Přes 40 % Čechů předpokládá, že se jejich finanční situace v průběhu následujících tří let ještě zhorší.
Jak vyplývá z nejnovějších zjištění průzkumu Indexu finančního zdraví Čechů, který pro Českou spořitelnu a Evropu v datech uskutečnil Ipsos, největší překážkou pro tvorbu rezervy jsou podle Čechů nízké příjmy, které jim často znemožňují pokrývat i běžné výdaje. Víc než polovina lidí totiž se svým rozpočtem vychází s obtížemi.
"Každý šestý Čech během uplynulého roku nedokázal zaplatit alespoň jeden ze svých běžných výdajů, jako jsou platby za energie, nájem, telefonní a internetové služby nebo splátky hypotečních, leasingových či jiných úvěrů," říká analytik Evropy v datech Tomáš Odstrčil. Právě na domácnost a její provoz přitom podle zjištění Indexu finančního zdraví Čechů připadá až 45 % výdajů českých domácností.
Související obsah
"Každá desátá domácnost v Česku si není aktuálně schopná vytvářet žádnou finanční rezervu a běžné životní náklady pokrývá z předchozích úspor nebo z půjček," upřesňuje Monika Hrubá, která ve Spořitelně odpovídá za strategii finančního zdraví.
Svou finanční situaci bohužel až tři čtvrtiny Čechů s nikým nekonzultují. Ti, kteří se přece jen radí, tak se nejčastěji obrací na členy rodiny a odmítají využít pomoc profesionálů. Nejčastěji u nás totiž převládá pocit, že "si dokážeme přece poradit sami".
Většinou si Češi měsíčně odkládají stranu částku 500 až 1000 korun. K okamžitému využití máme nejčastěji (ve 35 % případů) stranou uloženo do 20 tisíc korun.
"Tentokrát není zdrojem poklesu spotřeby domácností nárůst nezaměstnanosti, ale výrazný nárůst cen. Proto nedopadá vysoká inflace a ceny energií jen na lidi s nízkými příjmy, ale i na domácností ze střední třídy a vyšší třídy," vysvětluje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Hlavním důvodem, proč si až 10 procent Čechů žádnou finanční rezervu netvoří, jsou nízké příjmy. Téměř 60 % účastníků průzkumu, kteří finanční polštář nemají, pokryje svou výplatou pouze běžné výdaje, a 18 % z nich nedokáže dokonce pokrýt ani ty. Vyšší příjmy by tak pomohly k tomu, aby začaly spořit až tři čtvrtiny Čechů, které si v současnosti finanční rezervu nevytváří. Důležité je také zmínit, že až dva z pěti Čechů spoření omezili.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz