Zahraničí

Lékaře v Německu zahltili pacienti. Stěžují si na potíže po vakcíně na covid

Lékaře v Německu zahltili pacienti. Stěžují si na potíže po vakcíně na covid
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Očkování proti covidu-19 v Německu nepokračuje tak, jak by si epidemiologové přáli. Raketovým tempem tam přibývá pacientů, kteří si po vakcíně stěžují na zdravotní problémy. A kontaktní místo, kde je mohou hlásit, je nestačí přijímat.

Nemocnice v německém Marburgu zřídila kontaktní místo pro pacienty, kteří se domnívají, že jim očkování proti covidu-19 poškodilo zdraví. Je jich tolik, že je lékaři nestíhají odbavovat, informoval list Frankfurter Allgemeine

Na čekací listině je momentálně přes sedm tisíc lidí a každý den přibývají po stovkách další. "Denně nám na postvakcinační syndrom chodí stovky dotazů. Kolik z podezření se nakonec prokáže, nelze při prvním kontaktu odhadnout," prohlásil přednosta ambulance Bernhard Schieffer.

Postvakcinační syndrom přirovnává k takzvanému dlouhému covidu, při kterém se lidé potýkají s některými příznaky nemoci i po zotavení. Pacienti si totiž rovněž stěžují na neustupující únavu, neurologické a srdeční obtíže.

Související obsah

"Musíme si o tom s nimi v klidu promluvit. To téma se příliš dlouho přehlíželo," konstatoval Schieffer.

Stojí za tím, že očkování je správnou cestou, jak skoncovat s pandemií. "Musíme chránit zranitelné skupiny. Je však také fér říct, že existují vedlejší účinky," doplnil.

Podle něj se bude také prověřovat, zda je dotyčný pouze očkovaný, anebo i prošel nákazou. Používá se k tomu nukleokapsidový proteinový test, který dokáže rozlišit virové protilátky a protilátky spike proteinu vakcíny, píše portál SWR1.

Z covidu je běžná nemoc, rozhodl ministr zdravotnictví (2/2023):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz