Zajímavosti

Šokující studie. Orální sex způsobí víc případů rakoviny než cigarety

Žena s partnerem
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Orální sex rapidně zvyšuje riziko rakoviny, varuje řada předních odborníků a lékařů. Doktor Hisham Mehanna z britské univerzity v Birminghamu dokonce označuje orální sex za hlavního viníka "epidemie" rakoviny hrdla v USA a Velké Británii. Věří, že může být nebezpečnější než klasické kouření cigaret.

V posledních dvou desetiletích došlo ve Velké Británii a v USA k rychlému nárůstu počtu pacientů s rakovinou hrdla - a to do té míry, že už někteří odborníci začali hovořit o epidemii. Ze zhruba 70 procent případů má být na vině HPV, sexuálně přenosný virus, který je spojen i s několika dalšími formami rakoviny, informuje britský Daily Mail.

Portál se opírá mimo jiné o tvrzení lékaře Hishmana Mehannaa z britské univerzity v Birminghamu, který v rozhovoru pro The Conversation poukázal na to, že riziko vzniku rakoviny hrdla je vyšší u lidí, kteří častěji praktikují orální sex. Obzvlášť pokud mají více než jednoho sexuálního partnera. Riziko onemocnění má být v tomto případě dokonce větší, než jaké představuje kouření, nezdravá strava nebo alkohol.

K těmto závěrům ho přivedl fakt, že se u většiny nových pacientů objevuje jeden specifický typ rakoviny, tzv. orofaryngeální. Ta je nejčastějším typem rakoviny hrdla. Objevuje se na mandlích a v zadní části krku.

Související obsah

​"HPV se přenáší sexuálně. U rakoviny orofaryngu je hlavním rizikovým faktorem počet celoživotních sexuálních partnerů. Ti, kteří mají šest nebo více celoživotních orálních partnerů, mají 8,5krát vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny orofaryngu než ti, kteří orální sex nepraktikují," upozornil odborník.

V USA je každý rok diagnostikováno více než 50 000 případů rakoviny dutiny ústní nebo orofaryngu, zhruba desetina každý rok umírá, upozorňuje společnost American Cancer Society. Ve Spojeném království jsou rakoviny hlavy a krku dohromady odpovědné za více než 12 000 případů a 4 000 úmrtí ročně.

"Více než 90 procentům rakovin souvisejících s HPV by se dalo předejít HPV vakcínou," uzavřel Eric Boakye, vědec z Henry Ford Health Center v Detroitu. Dodal ale, že by bylo potřeba zvýšit povědomí o očkování.

Rakovina postihuje stále větší množství lidí v Česku. Určitým typem trpí každý třetí člověk (4/2023):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz