Zahraničí

Turecké volby na ostří nože. O osudu Erdogana rozhodne druhé kolo

Turecké prezidentské volby postavily dosavadního prezidenta Erdogana před pořádnou výzvu. Po dvou desetiletích u moci mu hrozí, že ho z postu sesadí jeho největší rival a opoziční kandidát Kemal Kiliçdaroglu. Těsné výsledky nedělních voleb poslaly oba kandidáty do druhého kola. To se má uskutečnit 28. května.

V Turecku se v neděli miliony lidí vydaly k volebním urnám. Rozhodovaly o tom, kdo se na dalších pět let stane prezidentem. Krátce po zahájení sčítání hlasů se do popředí dostal dosavadní prezident Erdogan a dlouho držel nadpoloviční většinu.

Tu ale začal ztrácet a při sečtení 89 procent hlasů se dostal těsně pod 50 procent, které potřeboval k vítězství. Začalo být zřejmé, že se rýsuje druhé kolo, v jeho volebním štábu přestala hrát hudba a utichl jásot. Dosud vždy vyhrál hned v prvním kole.

Ke konci sčítání přicházely hlasy z velkých měst a Kiliçdaroglu těsný náskok Erdogana stahoval. Oba rivalové přilévali olej do ohně. Erdogan vyzval své spolustraníky, aby kontrolovali volební místnosti až do konce sčítání. Kiliçdaroglu obvinil úřady ovlivňované dosavadním autoritářským prezidentem z toho, že záměrně zdržují a hlasy v jeho (protikandidátův) prospěch zveřejňují pomalu.

Po sečtení 99,01 procenta hlasů získal Erdogan 49,4 procenta, Kiliçdaroglův výsledek činil 45 procent. Znamená to druhé kolo, voliči o budoucím prezidentovi Turecka rozhodnou za dva týdny. Třetí z kandidátů, exposlanec a zástupce nacionalistické a konzervativní aliance Sinan Oğan, získal jen něco málo přes pět procent hlasů. O prezidentský post se původně ucházel i Muharrem Ince, exposlanec a předseda strany Memleket Partisi, který ale ve čtvrtek odstoupil.

V úterý ráno pořád nejsou finální výsledky, podle turecké mutace CNN je sečteno 99,87 procent okrsků. Erdogan má zatím 49,5 procenta hlasů, Kiliçdaroglu 44,9 procenta.

Související obsah

Jedná se o třetí Erdoganovy prezidentské volby, v předcházejících dvou vyhrál sice těsně, ale vždy v prvním kole. Kiliçdaroglu byl už před volbami považován za největšího Erdoganova rivala. Voličům sliboval, že by v Turecku rád oživil demokracii a posílil křehké vztahy se Západem. Jeho výhra by tak podle agentury Reuters příliš nepotěšila Rusko.

To se ovšem nedá říct právě o případné výhře dosavadního tureckého prezidenta Erdogana, který je hlavou státu už téměř 20 let, napřed jako premiér, pak jako prezident. Erdogan převzal těsnou kontrolu nad většinou tureckých institucí a organizace Human Rights Watch ve své zprávě World Report 2022 tak uvedla, že jeho vláda posunula Turecko v oblasti lidských práv o desítky let zpět.

Související obsah

​Analytici podle CNN uvedli, že i kdyby Erdogan volby prohrál, obrat v zahraniční politice pro Turecko není samozřejmostí. Zatímco někteří tvrdí, že pokud zvítězí opoziční kandidát, přeorientuje se Turecko více na Západ, jiní se domnívají, že hlavní zahraničněpolitické otázky pravděpodobně zůstanou nezměněny.

​Volební místnosti se v Turecku uzavřely v 17 hodin tamního času (16:00 SELČ). Účast byla podle deníku Middle East Eye vysoká. Ve volbách v roce 2018 přišlo svůj hlas odevzdat více než 86 procent registrovaných voličů. Podle tamních úřadů mohl být o letošní volby ještě větší zájem. V Turecku je přibližně 64 milionů registrovaných voličů. V rekordním počtu se měli k volbám dostavit i voliči v zahraničí.

Volby v Turecku: Přijde prezident Erdogan po 20 letech o svou moc?

rod, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz