Domácí

Ministr Bartoš: Rodná čísla nezrušíme, utlumíme ale jejich užívání

Rodná čísla tak, jak je známe, nezmizí úplně, vláda chce ale jejich užívání utlumit. Neobjeví se už v nových občanských průkazech, které budu vydávány od roku 2025. Místo rodných čísel budou identifikátory, z nichž nebude možné vyčíst žádné osobní údaje. V pátek to řek ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Rodná čísla jsou v Česku zavedená od roku 1954. Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje, že je smaže z občanských průkazů, které budou vydávány už od roku 2025. 

Rodná čísla mají nahradit digitální identifikátory. Na rozdíl od rodných čísel by neměly zaznamenávat datum narození ani pohlaví. Ministerstvo tak chce docílit vyšší ochrany osobních údajů.

Související obsah

​O zavedení nového systému se uvažovalo už delší dobu. Kritici ale upozorňují, že půjde o velký zásah do státního rozpočtu. Českou republiku by totiž digitalizace rodných čísel vyšla na více než 50 miliard korun. 

Rušení rodných čísel v pátek nedoporučila ani Národní ekonomická rada vlády (NERV), ještě týž den její stanovisko ze stránek vlády ale zmizelo.

Podívejte se na záznam tiskové konference:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz