Pět architektonických návrhů postoupilo do další fáze soutěže o novou podobu pražského Vítězného náměstí. Lidé mohou jejich kvalitu sami posoudit na výstavě. Přestože urbanistická koncepce "Kulaťáku" vznikla již v roce 1924, jeden kvadrant doposud nebyl dostavěn.
Praha se přibližuje dalším světovým metropolím. Po mezinárodní architektonické soutěži na dostavbu Florence se nyní bude stejným způsobem rozhodovat o dostavbě Vítězného náměstí, kterému Pražané neřeknou jinak než "Kulaťák".
Radost ze zvoleného postupu v pondělí neskrýval náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN). "Věřím, že stejný postup, který jsme zvolili na Florenci, je správný. Do procesu je zapojena celá řada aktérů a všem děkuji, že se toho účastnili," říká Hlaváček.
Související obsah
Každý bude moci sám posoudit pět finálních návrhů, které postoupily do dalšího kola soutěže. Jsou součástí výstavy, která je pod širým nebem přímo na ploše náměstí v Dejvicích, vizualizace jsou také k dispozici na webu soutěže 4kvadrant.cz.
Velká proměna Vítězného náměstí v Praze 6 se v následujících letech dotkne místních i těch, kteří tudy jen projíždějí. Velkou změnu dozná rovněž uspořádání městské hromadné dopravy na místě. Nedostavěnou část náměstí dobudují společnosti Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain.
Nejpozději v roce 2030 vzniknou dvě budovy – jedna v rámci komerční výstavby a druhá pro potřeby Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT). Ta nový objekt, ve kterém je plánovaný i školní minipivovar, získá od developerů díky tomu, že do projektu vložila svůj lukrativní pozemek.
Vítězný návrh dostavby náměstí by měl navázat na urbanistickou koncepci Dejvic Antonína Engela z roku 1924 a přitom zohlednit soudobé požadavky na výstavbu. Tři čtvrtiny náměstí již byly zastavěny ve 30. a 40. letech 20. století. Ve středu kruhového tvaru měl podle původních záměrů a po vzoru jiných evropských měst stát obelisk.
Panelovou výstavu pěti návrhů si prohlédla reportérka Petra Staňová:
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz