Domácí

Pravidelně kouří každý čtvrtý Čech. Obliba alkoholu nepatrně roste

Mezi kuřáky stoupá obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Po alternativách sahají hlavně mladí, aniž by předtím kouřili klasické cigarety. V Česku je aktuálně téměř 25 procent kuřáků. Číslo se ale za posledních 11 let stále snižuje. Uvádí to výsledky Státního zdravotního ústavu.

I přes vzestup nikotinových náhrad stále mezi Čechy vedou klasické cigarety. Denní kuřáci celkově spotřebují nejčastěji 15 až 24 cigaret denně. Podle průzkumu stále platí, že pití alkoholu má vysokou spojitost s kouřením tabáku. "Zdravotní rizika užívání tabáku a alkoholu se přitom v organismu násobí," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Co se týká alkoholu, tak v mezinárodním měřítku zůstává Česká republika mezi zeměmi s jeho velmi vysokou spotřebou. Časté pravidelné pití alkoholu uvedlo v průzkumu téměř 16 procent dotázaných. Proti předchozímu roku je to nárůst o půl procenta. Nejrozšířenějším alkoholickým nápojem zůstává pivo, které preferují hlavně muži. U žen se jedná o víno.

Související obsah

Průzkum potvrdil hlavně dvě věci. Podíl kuřáků v Česku se sice postupně snižuje, ale vztah Čechů k alkoholu se významným způsobem nelepší. Alkohol je pak podle odborníků hned po kouření druhý nejvýznamnější rizikový faktor pro vznik rakoviny.

Podívejte se na záznam tiskové konference:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz