Domácí

Fiala chce zakázky pro české firmy. Sešel se s moldavskou prezidentkou

Premiér Petr Fiala je druhý den v Moldavsku. Sešel se s tamní prezidentkou Maiou Sanduovou a premiérem Dorinem Receanem. Moldavsku chce pomoct s posílením obranyschopnosti a také s přijetím do Evropské unie.

Premiéra v pátek ráno čekalo položení věnců u památníku, který připomíná deportaci obyvatel ze sovětské Moldávie na Sibiř. Petr Fiala tu podepsal darovací smlouvu o poskytnutí peněz na obnovu památníků legionářů v Kišiněvě. Ten v roce 1926 vznikl na československé náklady.

Český premiér se poté sešel s prezidentkou Maiou Sanduovou. Už po čtvrteční návštěvě summitu Evropského politického společenství řekl, že návštěva Moldavska je signálem o zájmech Česka v této zemi. Fiala jednal také s moldavským premiérem.

Související obsah

"České firmy mají výborné předpoklady pro modernizaci moldavské armády. Moldavsko přistupuje k navyšování obranných výdajů, modernizaci ozbrojených sil, protivzdušné obrany,"  řekl český premiér Petr Fiala. Česko podle něj bude dál pokračovat v podpoře Moldavska ve vstupu do EU.

"Abychom všechny tyto aktivity posílili a dali tomu i nějaký koordinační rozměr, tak v srpnu plánujeme otevřít kancelář přidělence vojenské obrany tady v Kišiněvě," oznámil předseda ODS.

Petr Fiala se setkal s Volodymyrem Zelenským. Podívejte se na video (6/2023):

eska, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz