Domácí

ODS chce škrtat hlavně na cizích ministerstvech. Dotčení ministři zuří

Podle návrhu státního rozpočtu pro příští rok chce vláda šetřit například na vědě a výzkumu nebo ve zdravotnictví. To se nelíbí ministrům, kteří jsou za tyto oblasti zodpovědní. Oba jsou přitom členy TOP 09. Podle politologů se ODS snaží přenést odpovědnost za nepopulární škrty především na své koaliční partnery.

O deset procent méně výdajů na vědu a výzkum nebo o rok odložit automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce – to jsou dvě hlavní úspory, které se objevily v prvním návrhu ministerstva financí na státní rozpočet pro rok 2024.

Oba tyto úsporné návrhy míří na ministerstva, která mají pod sebou ministři TOP 09, tedy ministerstvo zdravotnictví Vlastimila Válka a ministerstvo pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové.

"ODS má plnou váhu úsporného balíčku na svých bedrech a bude chtít tu politickou odpovědnost přenést i na další strany. Tohle je šance, jak to udělat," myslí si politolog Lukáš Valeš.

Související obsah

Tento postup se jí ale může také vymstít. "Pokud by se ty škrty měly týkat především ministrů z jiných stran, než je ODS, tak samozřejmě může ve vládní koalici nastat značné pnutí," upozorňuje politický komentátor Jiří Pehe.

Že by toto značné pnutí skutečně mohlo přijít, naznačili i oba ministři TOP 09 ve svých prvotních reakcích. Vlastimil Válek řekl, že zmrazení valorizace plateb nepřipadá v úvahu, a označil tento nápad za výtvor "horlivého úřednického pera". Ministryně pro vědu a výzkum Langšádlová mluvila zase o nepřijatelné výši úspor a vymyšlených číslech.

"To dokonce ani za našich časů nebyla věda a výzkum tou první obětí, když jsme škrtali," podpořil pak své spolustraníky bývalý ministr financí z TOP 09 Miroslav Kalousek.

Související obsah

Premiér Petr Fiala (ODS) se ale snaží emoce mírnit. "Tohle je opravdu materiál k diskuzi, nic víc. Nelze tomu přikládat z tohoto hlediska žádnou větší váhu. Teď přijde ta politická debata o tom, jak ten rozpočet bude vypadat," nechal se slyšet.

Za předběžný pracovní výkop považuje tento návrh i šéf státní kasy Stanjura (ODS), který ho chce v následujících týdnech podrobně projednávat se svými kolegy ve vládě.

luk, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz