Zahraničí

Rusalka je prostitutka, vodník pasák. V Nizozemsku uvedli moderní pojetí klasiky

Opravdu moderní zpracování opery Rusalka od Antonína Dvořáka představila nizozemská Národní opera v Amsterdamu. Hlavní hrdinkou ovšem není víla, ale prostitutka. Ta se zamiluje do herce ze stříbrného plátna, kterého jí Ježibaba pomůže okouzlit díky plastické operaci.

Inscenaci v moderním hollywoodském stylu režíroval Němec Philipp Stölzl a Rakušan Philipp Krenn. Stölzl režíroval také několik filmů a hudebních videoklipů, například skupiny Rammstein, Madonny nebo rockera Micka Jaggera. V roli prince se objevil český tenorista Pavel Černoch, Rusalku si zahrála jihoafrická sopranistka Johanni van Oostrumová.

Příběh se odehrává v 50. letech v chudinské čtvrti v New Yorku. Rusalka se zamiluje do herce z filmového plakátu. Ten podle recenze holandského portálu Theaterkrant připomíná hollywoodského herce Clarka Gablea. Cizí kněžna je pak podle moderního pojetí také hvězda filmového plátna, která se nápadně podobá herečce Marilyn Monroe.

Související obsah

Rusalka sní o tom, že pojede do Hollywoodu a bude hrát ve filmu. Jde proto za Ježibabou, kterou zpívá a hraje americká černošská mezzosopranistka Raehann Bryce-Davisová. Ta v tomto příběhu vlastní kosmetický salon a nelegální kliniku plastické chirurgie. Právě v ní hlavní hrdinka podstoupí také zákrok.

Jak uvedl deník El País, Rusalka v tomto pojetí není vílou, nýbrž prostitutkou. Vodník je pak zase pasák.

"Pavel Černoch zpívá prince s jemností, něhou a v závěru smrtelně nemocnou touhou: čistý, sebejistý, elegantní. Annette Dasch jako cizí princezna dokazuje množstvím lyrické vřelosti, bujnou, ale přesně měřenou sladkostí, že může být svůdnou alternativou k Rusalce. Johanni van Oostrumová zpívá jasným sopránem, tak pružným a lehkým, ale také s náhlými hloubkami, které slibují neskutečné," stojí v recenzi německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Podle portálu dávkovalo publikum potlesk pozoruhodně dobře podle pohlaví a barvy pleti. Ženy sklidily větší ovace než muži a černošská pěvkyně podle potlesku získala větší uznání než bílá.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz