Ekonomika

Stanjura narazil u zaměstnavatelů. Konsolidační balíček s nimi ještě probere

Ministři a lídři koaličních stran v úterý projednávali se svazy zaměstnavatelů a podnikatelů změny v úsporném balíčku. Svazy kritizovaly například daňové změny, rušení dotací nebo konec zaměstnaneckých benefitů. Ve Sněmovně by měl být vládní konsolidační balíček podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) ještě před parlamentními prázdninami.

Škrty v dotacích, omezení dotační podpory k přeměně průmyslu a další návrhy se nelíbí zástupcům zaměstnavatelů. Nesouhlasí především se změnami ohledně daní, DPH a zaměstnaneckých benefitů.

"Teď jsme se třeba dozvěděli, že tam bude škrt ještě další ve vědě, výzkumu a inovací, což pro nás je absolutně nepřípustné," řekl prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner.

Svazy se proto v úterý sešly se zástupci koalice a ministry. Jenže na téměř dvouhodinovém jednání se prakticky na ničem nedohodli. "Budeme dál jednat s konkrétními ministry a uvidíme, jak se budou připomínky vypořádávat," vzkázal Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a obchodu.

Související obsah

"Odborníci budou sedět v následujících dnech a budou diskutovat o konkrétních parametrech, legislativních návrzích a znění jednotlivých paragrafů. To myslím, že stojí za to, abychom ještě projednávali," nastínil prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček (ODS).

S dalšími jednáními souhlasí i ministři. "Logicky vedeme debatu o jednotlivých parametrech, o jednotlivých nástrojích, které jsou z pohledu vlády nebo z pohledu zaměstnavatelů efektivnější, účinnější a které méně, a ta debata bude pokračovat určitě i v příštích týdnech." uvedl šéf státní kasy Stanjura.

Ministři ale nepočítají s tím, že by úpravy vládního konsolidačního balíčku měly být nějak zásadní. Podle nich budou spíše drobné a technické. Obsah balíčku ale musí být jasný do dokončení státního rozpočtu na příští rok. Tedy zhruba do konce září.

drz, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz