Zahraničí

Putin nebude mít radost. Turci nečekaně podávají pomocnou ruku Ukrajině

Putin nebude mít radost. Turci nečekaně podávají pomocnou ruku Ukrajině
Turecký prezident Erdogan a jeho ruský protějšek Putin | Zdroj: Profimedia, TN.cz

Protržení přehrady v Nové Kachovce na jihu Ukrajiny by měla vyšetřit nezávislá mezinárodní komise. Ve středu to ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému navrhl turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan. Ten se od začátku ruské agrese snaží zastávat roli mírotvůrce, v posledních měsících byl ale v kontaktu spíš s Moskvou než Kyjevem.

Bezmála 40 tisíc lidí v oblasti zasažené povodněmi, v příštích dnech mohou ohrozit obyvatele dalších 80 obcí. Taková je prozatímní bilance protržení přehrady v Nové Kachovce v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny.

Z jejího zničení se Kyjev a Moskva obviňují navzájem. S objasněním toho, co se tam v noci na pondělí stalo, chce pomoct turecký prezident Recep Erdogan. Při středečním telefonátu navrhl Zelenskému vytvořit mezinárodní komisi, která okolnosti incidentu nezávisle vyšetří. Informovala o tom agentura TASS.

Související obsah

"Prezident Erdogan řekl, že by mohla být zřízena komise složená z odborníků ze znepřátelených stran (Ruska a Ukrajiny), OSN a mezinárodního společenství včetně Turecka, aby důkladně prošetřila výbuch ve vodní elektrárně Nová Kachovka," uvedla kancelář turecké hlavy státu.

Erdogan poněkolikáté vyzval Zelenského, aby se zasadil o obnovení mírových jednání s Ruskem. "Dokud bude konflikt pokračovat, není možné zabránit humanitárním ztrátám, takže myšlenka návratu k jednání musí zůstat v popředí. Turecko bude i nadále vyvíjet rozhodné úsilí k nastolení spravedlivého míru," doplnila kancelář.

Zelenskyj už v minulosti návrat k vyjednávání o konci války vyloučil, dokud bude v Rusku u moci Vladimir Putin.

Související obsah

Na pravém břehu Dněpru, který ovládá Ukrajina, zatopila voda 1 852 domů, píše portál Unian. Protější břeh, který okupují ruské síly, na tom není o moc lépe. Rusko hlásí 14 zaplavených obcí a sedm pohřešovaných lidí. Oběti zatím hlášeny nejsou.

Turecký prezident je v pravidelném kontaktu i s Putinem. Na konci května oznámili, že v Turecku společně vybudují nový plynovod, přes který by mohl ruský plyn proudit do Evropy.

Putin obvinil Západ, že vede válku proti Rusku (5/2023):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz