Domácí

Bouřky v Česku hrozí i v pátek, o víkendu se vrátí letní teploty

Českou republiku tento týden už několikrát potrápily bouřky. Ty hrozí podle meteorologů také v pátek. O víkendu, hlavně v neděli, ale ubude dešťových srážek.

"Dnešní situace s bouřkami je opět 'na hraně' a váhali jsme, jestli vydat či nevydat výstrahu s nejnižším stupněm nebezpečí pro východ našeho území. Po konzultaci mezi pobočkami a v návaznosti na včerejší den jsme se rozhodli zůstat zelení s tím, že budeme v případě potřeby reagovat během odpoledne," uvedl v pátek na facebooku ČHMÚ.

Přeháňky a ojediněle i bouřky přináší nad Česko už nyní tlaková níže, která se nachází ve vrstvách atmosféry se středem nad Maďarskem. Polojasno většinou zůstane pouze na severozápadě republiky.

"Bouřky budou postupovat relativně pomalu a na některých místech se může vyskytnout několik bouřek za sebou. Podobně jako v předchozích dnech tedy hrozí srážkové úhrny kolem 25 milimetrů za krátký čas," sdělili meteorologové.

ČHMÚ navíc nevylučuje ani menší kroupy nebo vrstvu malých krup. "Některé modely se shodují na čáře konvergence podél severní hranice Zlínského kraje, tam je ale naštěstí slabé nasycení. Horší by to bylo podél naší jihovýchodní hranice od Lanžhota až po Beskydy. Tam už je nasycení silné, a navíc sem ráno a dopoledne dorazil déšť a bouřky," doplnili experti.

Související obsah

Podle meteorologů je nejvíce pravděpodobné, že se silné bouřky objeví v jihovýchodní polovině území, tedy přibližně od Novohradských hor po Jeseníky a dále na východ.

V sobotu se pak bouřky mohou vyskytnout na celém území. "Budou postupovat rychleji, a tak se podle pátečních výpočtů zdá, že je riziko lokálních zatopení menší," uzavřeli odborníci. V neděli ale ubude dešťových srážek a den bude vyloženě letní, teploty se vyšplhají na 26 stupňů Celsia. 

Kdy v létě vyrazit na dovolenou? Podívejte se:

ls, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz