Domácí

Jurečka prozradil, kdy předloží penzijní reformu. U Ústavního soudu si věří

Marian Jurečka (KDU-ČSL)
Marian Jurečka (KDU-ČSL) | Zdroj: TN Live

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v neděli uvedl, že by mohl předložit návrh důchodové reformy na začátku podzimu. U Ústavního soudu leží už jedna stížnost hnutí ANO ke změnám v důchodovém systému a další je na cestě.

V současné době je návrh důchodové reformy ve fázi dokončování a předložen by měl být v říjnu. Jurečka se v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi také vyjádřil k ústavním stížnostem hnutí ANO. "Jsme přesvědčeni, že naše návrhy jsou v souladu s ústavou, a očekáváme, že Ústavní soud nám dá za pravdu," řekl Jurečka.

Hnutí ANO se obrátilo na Ústavní soud kvůli omezení valorizace důchodů. Nyní plánuje další ústavní stížnost kvůli novele, která řeší mimo jiné i předčasné odchody do důchodu. Zatím ale není jasné, kdy ji podá.

Související obsah

​Pokud by ústavní soudci návrhům vyhověli, mohlo by to podle stínového premiéra vlády ANO Karla Havlíčka znamenat konec současné vlády a předčasné volby.

Debaty se zúčastnil také bývalý premiér Vladimír Špidla (SOCDEM). Podle něj je návrh k Ústavnímu soudu na zrušení změn zákona namístě. Špidla také odmítá, že by byl český důchodový systém neufinancovatelný.

TN.cz | Text vznikl s přispěním umělé inteligence

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz