APLIKACE TN.CZ
Domácí

Hypotéky budou levnější, očekávají experti. Banky už snižují úrokové sazby

Hypoteční trh bude v novém roce podle odborníků dynamičtější a zřejmě i levnější. Díky poklesu úrokových sazeb se hypotéky stanou dostupnějšími.

Česká národní banka (ČNB) koncem roku snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 %. Díky tomu zlevní půjčky. 

"Dá se předpokládat, že v tom bude pokračovat i letos. Je to zkrátka díky tomu, že inflace vymizela, a tím pádem se můžeme dočkat i nižších úrokových sazeb na hypotékách," říká Petr Gapko, hlavní ekonom MONETA Money Bank.

Související obsah

​Některé banky úrokovou sazbu snížily už v prosinci. "Je zapotřebí umožnit lidem více investovat do vlastního bydlení," vysvětluje Gapko. Pokles úrokových sazeb v letošním roce přinese větší zájem o levnější hypotéky, ale zároveň i zvýšení cen nemovitostí.

"V průběhu roku 2023 došlo ze strany centrální banky k uvolnění celé řady regulačních doporučení, které omezovaly dostupnost hypoték. Od roku 2024 tato doporučení už neplatí a my předpokládáme, a už to vlastně vidíme i na těch číslech z prosince, že se zvýší dostupnost hypoték zejména pro mladší klienty," uvádí Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Související obsah

​Nyní se úrokové sazby pohybují okolo 5,5 až 6 procent v závislosti na bance nebo délce fixace. "Koncem roku bychom se mohli dostat třeba k hranici až 4,5 procenta," odhaduje finanční poradce Vladimír Weiss.

Hypoteční trh sice podle expertů roste, ale pořád není a v dohledné době ani nebude tak silný jako před čtyřmi lety.

hor, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz