Dvě třetiny kamionů projíždějících Českem jsou podle policejních statistik přetížené. Spousta z nich navíc objíždí placené úseky, a tak ve velkém neničí pouze dálnice, ale i silnice nižších tříd. Během loňského roku rozdali třeba policisté na Vysočině pokuty za téměř 6 000 000 korun.
Přetížené kamiony ničí ve velkém silnice i dálnice u nás. Jsou jich odhadem desítky tisíc ročně. Kontroly jich odhalí jen zlomek. Policisté na Vysočině provedli 900 kontrol, 619 kamionů a nákladních aut bylo přetíženo.
Každoročně stovky řidičů kamionů při kontrolách odmítnou převážení svých vozidel. Ti pak pokuty dostávají automaticky. Jenže následné vymáhání pokut, a to hlavně u zahraničních řidičů, je kvůli jejich zdlouhavému dohledávání ve stále nepropojených evropských registrech šoférů složité. I proto už poslanci navrhli změnu v trestání. V budoucnu by už pokuty neměli dostávat řidiči, ale pouze provozovatel přetíženého vozidla.
"Chceme upravit zákon tak, aby bylo možné dosáhnout efektivního výběru pokut v případě přetížení," nastínil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Resort dopravy také slibuje, že do konce tohoto roku vybuduje na českých dálnicích dalších šest nových stacionárních měřicích vah.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz