Ruská armáda se snaží dobýt zpátky ztracené území v Kurské oblasti. Podle prezidenta Zelenského na ukrajinské jednotky útočí desítky tisíc vojáků.
Apokalyptická bitva. Tak označují současnou situaci u Kursku některá zahraniční média. Na ukrajinské pozice na ruském území útočí tisíce vojáků. Podle Volodymyra Zelenského se je zatím daří odrážet.
"Naši muži u Kursku zadržují poměrně velké uskupení ruských jednotek. Přes 50 000 příslušníků okupantské armády teď kvůli operaci nelze nasadit na jiné ruské útočné manévry na našem území," poznamenal Zelenskyj.
Podle britských zpravodajských služeb mají Rusové v posledních měsících rekordní ztráty. Ukrajinci tvrdí, že tento víkend zaznamenala ruská armáda nejvyšší počet mrtvých a zraněných vojáků od začátku války. Rusové se prý snaží Ukrajince vytlačit ze svých pozic před jednáním o ukončení války, které hrozí s inaugurací nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa.
"Prezident Biden se bude snažit získat zdroje, které by mohly pokračovat i po skončení jeho funkčního období. Hrozba pro Ukrajinu tu totiž bude stále i bez ohledu na to, co přesně se stane na bojišti nebo u jednacího stolu," řekl poradce prezidenta Joea Bidena Jake Sullivan.
V Kurské oblasti po boku Rusů pravděpodobně operují i severokorejské jednotky. Těch má být na místě více než 10 000. KLDR v úterý navíc oznámila, že schválila obraný pakt s Ruskem. Ten stanovuje, že si obě země musí v případě napadení navzájem poskytnout vojenskou pomoc.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz