APLIKACE TN.CZ
Domácí

Invalidní důchodkyně je zoufalá: Žádala jsem o pomoc několikrát, pokaždé jsem se zhroutila

Invalidní důchodkyně je zoufalá: Žádala jsem o pomoc několikrát, pokaždé jsem se zhroutila
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Zažádat si na Úřadu práce o finanční pomoc od státu je nadlidský úkon. Tak to popsala invalidní důchodkyně, která se obrátila na TV Nova po úterní reportáži o lidech žijících od výplaty k výplatě. Mluví o nekonečném a složitém vyplňování velkého množství formulářů, které nakonec nikam nevede.

Po odvysílání úterní reportáže o lidech žijících od výplaty k výplatě se na TV Nova obrátila divačka, aby se podělila o svou zkušenost s žádáním o finanční pomoc na Úřadu práce. "Jsem invalidní důchodkyně druhého stupně a vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nejsem schopná si přivydělat a bohužel ani si vyřídit finanční pomoc od státu," uvedla s tím, že její jediný příjem je invalidní důchod.

V sociální oblasti se dle jejích slov pohybuje již dlouho a má bohaté zkušenosti. "Finanční pomoc od státu jsem se snažila vyřídit několikrát, ale pokaždé moje snaha skončila tak, že jsem zkolabovala," pokračovala.

Stěžuje si, že vyřízení je velmi složité, zdlouhavé a dehonestující. "Nabyla jsem dojmu, že je prvotně nastaveno tak, aby nešlo vyřídit a žadatel byl maximálně odrazen," dodala.

Související obsah

​"Často například zaznívá i z úst pana ministra Jurečky (Marian Jurečka, KDU-ČSL; pozn. red.), že 'lidé si nepožádali' nebo 'máte nárok, můžete požádat', ale to je tak vše. Pokud jsem se na Úřadu práce zeptala, na co mám nárok, bylo mi řečeno 'nemáte nárok na nic'," svěřila se dále se svou zkušeností.

Systém je podle ní špatně nastavený a z minimální mzdy nebo životního minima se nedá vyžít. "Je to náročné psychicky i časově a pro samoživitele zvlášť. Každé tři měsíce musíte znovu vypisovat spoustu formulářů A4. Velice často se stává, že úředníci na Úřadu práce a sociálním úřadu podávají nepravdivé informace," kritizuje.

Dále popsala, že i když jí s vypsáním žádostí na dávky na bydlení a živobytí pomáhal právník z neziskové organizace, k ničemu to nebylo. "I tak mě poslali z Úřadu práce novou dávku formulářů vyplnit znovu, protože to bylo špatně. Pokud jste v nájemním bydlení, musí vám váš domácí každé tři měsíce vypisovat formuláře, které po vás Úřad práce požaduje," dodala s tím, že pokud by domácí požadované informace neposkytl, znamená to, že úřad peníze nevyplatí. 

Státní sociální podpora

Na Úřadu práce je možné požádat si o státní sociální podporu. Na svém webu na něj odkazuje i ministerstvo práce a sociálních věcí. Zažádat si tam můžete o rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, porodné nebo pohřebné.

Konkrétně příspěvek na bydlení je určený pro rodiny i jednotlivce s nízkými příjmy a odvíjí se právě od příjmů. Po spuštění tzv. superdávky možnost zažádat si samostatně o příspěvek na bydlení zanikne. "Od 1. října 2025 bude možné podávat žádosti výhradně o dávku státní sociální pomoci," uvádí úřad. 

Samoživitelka Adéla se stará o tři děti. Bez příspěvku by skončila na ulici (7/2025):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz