Severokorejského diktátora Kim Čong-una rozlítilo pravidelné společné cvičení Spojených států amerických a Jižní Koreje, které začalo v pondělí a má trvat týden. V reakci na něj vyzval k radikálnímu jadernému zbrojení.
V reakci na pravidelné cvičení USA a Jižné Koreje Kim Čong-un vyzval k „rychlé expanzi jaderného zbrojení“ a odsoudil toto pravidelné vojenské cvičení jako jasný projev „nejnepřátelštějšího a nejkonfrontačnějšího“ úmyslu vůči Pchjongjangu, informoval deník The Korea Herald.
„Závažnost [společných cvičení] se dále zvýšila, protože obě země se pokoušejí o vojenskou spolupráci zahrnující jaderné prvky,“ prohlásil dále Kim. „Tato vyvíjející se situace vyžaduje, abychom reagovali proaktivními a zásadními změnami,“ vyzval.
„Soudruh Kim Čong-un zopakoval svůj dřívější důraz a uvedl, že bezpečnostní situace, které náš stát čelí, se každým dnem stává vážnější a že situace vyžaduje, abychom provedli rozhodnou a rychlou změnu stávající vojenské teorie a praxe, jakož i radikální rozšíření jaderného zbrojení,“ uvedly hlavní severokorejské noviny.
Kancelář jihokorejského prezidenta I Če-mjonga v reakci na Kimovy proklamace uvedla, že severokorejský diktátor se svou kritikou každoročních společných cvičení Jižní Koreje a USA jen opakuje, a zdůraznil, že cvičení mají obranný charakter. „Vždy trváme na tom, že cvičení je obranné,“ řekla novinářům mluvčí prezidenta Kang Jü-džung podle deníku The Korea Tiems.
Severní Korea pustila do světa záběry ze země. Není jisté, zda jsou aktuální (6/2025):
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz