Zemřela významná česká jaderná inženýrka a politička Dana Drábová. Přes čtvrt století byla předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Zemřela v pondělí po krátké a těžké nemoci ve věku 64 let.
Ve věku 64 let nečekaně zemřela šéfka Úřadu pro jadernou bezpečnost a regionální politička Dana Drábová. Na jadernou bezpečnost v Česku dohlížela nepřetržitě od roku 1999. „S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dnes, 6. 10. 2025, zemřela po vážné nemoci ve věku 64 let předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost paní Dana Drábová,“ informoval úřad na svém webu.
Drábová nebyla uznávanou fyzičkou a expertkou na jadernou energetiku jenom v Čechách, mezi lety 2006 a 2009 předsedala také asociaci západoevropských jaderných dozorů. Po invazi Ruska na Ukrajinu byla hlasitou odpůrkyní ruské agrese a na svém účtu na síti X každý den informovala o radiační situaci na Ukrajině svou typickou větou: „Radiační situace na Ukrajině zůstává normální.“ Za svou celoživotní práci dostala od prezidenta Zemana medaili Za zásluhy I. stupně a Záslužný kříž ministerstva obrany.
Drábová se také angažovala v regionální politice. Od roku 1998 byla zastupitelkou města Pyšely, posledních 15 let navíc působila jako místostarostka. Rok byla také zastupitelkou Středočeského kraje. Na tuto funkci však rezignovala, aby mohla zůstat šéfkou ústavu pro jadernou bezpečnost. V roce 2016 se setkala s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou.
K jejímu úmrtí se obratem vyjádřil i prezident republiky Petr Pavel. „Odešla osobnost, která pro bezpečí naší země vykonala opravdu výjimečnou práci. Měl jsem ji rád za její odvahu, lidskost a smysl pro humor. Vážil jsem si její odbornosti a obdivoval její bezprostřednost a charizma. V mých očích vždy byla skutečnou a neokázalou vlastenkou, vzorem skromnosti, vlídnosti a především dobrým člověkem. Nejen mně bude moc chybět,“ uvedl na svém profilu na facebooku.
Podívejte se na rozhovor s vědeckým pracovníkem Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR Vladimírem Wagnerem o odkazu Dany Drábové:
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz