APLIKACE TN.CZ
Domácí

Škola v Jihlavě neplýtvá jídlem. Nevydané obědy nabízí v automatu veřejnosti

Ojedinělým způsobem se rozhodli v jedné z jihlavských středních škol vypořádat se zbytky jídla ze školní jídelny. Nevyužité obědy prodávají za zvýhodněnou cenu v automatu veřejnosti.

V jídelně jihlavské střední stavební škole zbyly obědy. Vyhazovat je ale nebudou. Zbylá jídla totiž zkompletují, zváží a zabalí. Zabalené obědy pak dají do automatu před budovou a tam si je jako hotovky může koupit kdokoli.

Někteří žáci si jídla nevyzvednou, proto jsme hledali způsob, jak ta nevydaná jídla ještě zužitkovat,“ vysvětlila ředitelka jihlavské střední stavební školy Markéta Metelková. Cena jídla je lidová. Zhruba dvakrát nižší, než kolik stojí v restauracích nebo vývařovnách.

Související obsah

​„Jedno jídlo stojí 65 korun,“ přiblížila Metelková. Platit se dá jen on-line. Týdně takto škola rozprodá kolem 250 obědů. Nejenže se tu jídlem neplýtvá, ale ještě se na něm i vydělá. „Pokud dáme 50 až 60 jídel, tak se do druhého dne vyprodají,“ dodala Metelková.

Z každého oběda škole zůstane zhruba polovina peněz, tedy asi 30 korun. Zbytek jsou náklady na obaly a přesčasy kuchařek. Ze zisku zatím také škola splácí prvotní zhruba stotisícovou investici do systému a nových balicích a prodejních přístrojů.

ces, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz