Češi na ně nedají dopustit a nechybí téměř na žádné oslavě. Řeč je o obložených chlebíčcích. V sérii testů se reportér pořadu Na vaší straně rozhodl podrobit zkoušce i tento klenot tuzemské gastronomie.
Obložené chlebíčky patří mezi věrné společníky rodinných sešlostí, narozeninových oslav, vítání Nového roku, ale dokáží i rychle zahnat hlad. Někdo si je připraví v klidu doma sám, někdo se pro ně vydá do lahůdkářství nebo obchodu.
Na zoubek se v laboratoři Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze se reportér televize Nova spolu s odborníky podívali konkrétně šunkovým obloženým chlebíčkům. Pro větší zajímavost, pestrost a srovnání některé zakoupili jak přímo od výrobce, tak od dodavatele, další si nechali doručit do potravinového boxu.
Sáhli po těchto značkách: Chef select / Lidl, COOP Jednota – pultový prodej, Beskydské lahůdky – doručení do Rohlík boxu, Libeřské lahůdky – doručení do Rohlík boxu, Pekařství Alpica – lze ho najít ve velkých obchodních centrech, Maso uzeniny Novák – pultový prodej a Náš chléb – konkrétně z nemocničního bistra.
A co budou odborníci z řad učitelů a profesorů hodnotit? „U chlebíčků budeme sledovat veku, pomazánku a šunku, zároveň i zeleninu. Co se týká komodity, je důležité i smyslové vnímání, úprava, estetičnost. Pro nás bude velmi významný stav surovin. Zvlášť těch, které podléhají rychlé zkáze, pomazánky, jestli není oschlá, okoralá, u šunky budeme pozorovat, jestli není příliš lesklá, mění se barva. U textury je zase důležité, aby majonéza neprosakovala do veky,“ vysvětlil v úvodu Marek Doležal z Ústavu analýzy potravin a výživy VŠCHT.
Degustátoři vše pečlivě zapisují do tabulek. Mezi chlebíčky jsou obrovské rozdíly, a to už v samotném vzhledu a také v čerstvosti. „Poznal jsem odporný chlebíček, okoralý, salát, co na tom byl, nepřipomínal salát, šunka našedlá, za to bych chtěl vrátit peníze. Narazil jsem ale i na chlebíčky, které byly dobré,“ přiznal jeden z degustátorů během ochutnávky. Největším problémem pro všechny byla asi šunka.
„Test odhalil velkou různorodost produktu. Ochutnali jsme sedm druhů, viděli jsme velký rozdíl ve vekách, je velký rozdíl v salátu, v některém případě byl i vlašský salát, většina hodnotitelů ho hodnotila velmi kladně. Máme velké rozdíly i v šunce,“ poznamenal před vynesením závěrečného verdiktu Marek Doležal.
7. místo – chlebíček Maso uzeniny Novák, zakoupený v síti Penny market. „Je to chlebíček se známkou 4,5 jako ve škole, který téměř neprospěl, zelenina byla zvadlá, hodně pachutí, všichni ho známkovali čtyřkou, pětkou,“ začal své hodnocení Marek Doležal.
6. místo – chlebíček z Lidlu Chef select. „Šunka měla našedlou barvu a celkově měl i poměrně promáčenou veku, takže to celkové hodnocení bylo 3,5,“ řekl Doležal.
5. místo – chlebíček z chladicího pultu Jednoty Coop. „Šunka byla našedlá, chlebíček měl oschlou zeleninu a celková známka byla 3,3,“ pokračuje Marek Doležal.
4. místo – Beskydské lahůdky. „To už jsme se dostali do lepší skupiny. Chlebíček Beskydské lahůdky má příjemnou vůni, ingredience jsou čerstvé, takže dobrý chlebíček,“ sdělil Doležal.
Pro zajímavost, od Beskydských lahůdek jsme si chlebíčky nechali dovézt do chladicího výdejního boxu, přesto si kvalitu udržel a dostal známku 2-.
„Dva chlebíčky se umístily stejně, budou sdílet 3. a 2. místo. Jsou to Libeřské lahůdky a pekařství Alpica Roudnice. Jsou čerstvé, bez pachutí a mají příjemnou vůni, hodnocení je 2,3,“ uvedl k další várce chlebíčků Marek Doležal.
1. místo – firma Náš chléb. „Ta dostala hodnocení 1,7, což je velmi dobré hodnocení, výborné jak v čerstvosti, tak v té estetické stránce a i celková chuť, vůně, vše bylo v pořádku,“ uzavřel Doležal.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz