Odborům se nelíbí návrh zákona o platformové práci, tedy práci zejména pro řidiče a kurýry, kteří pracují na živnostenský list a zakázky získávají přes různé aplikace. Návrh má do českého práva převést nová evropská pravidla, ale odbory varují, že změny pomáhají legalizovat takzvaný švarcsystém. Ministerstvo práce ovšem tvrdí, že cílem je pouze přizpůsobit zákony modernímu trhu práce.
Rozvážejí jídlo, vozí cestující a práci jim přiděluje mobilní aplikace. Podle odborů takto v Česku pracuje přes půl milionu lidí. Takzvanou platformovou práci má nově upravit zákon vycházející z evropské směrnice. „Na tom by nebylo nic špatného, pokud by to nemělo velmi zásadní průvodní jevy,“ vyjádřil se předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Návrh může podle odborů nahrávat takzvanému švarcsystému, kdy člověk pracuje jako běžný zaměstnanec, ale formálně vystupuje jako živnostník, aby se obešla pravidla pracovního práva a odvody. „My to považujeme za naprosto šílené. To znamená de facto digitální legalizace švarcsystému,“ tvrdí Středula. „Ti platformoví pracovníci nebudou dostávat dovolené, nebudou za ně placeny odvody, placená nemocenská,“ objasnil advokát Jan Černý.
Ministerstvo práce a sociálních věcí naopak tvrdí, že legalizace švarcsystému nehrozí. „Že by tam jakkoliv to vybočovalo ze zákoníku práce jako takového, tak to je absolutní nesmysl. Co říká pan Středula, absolutní nesmysl. Absolutní nesmysl je predikovat nějakou motivaci zaměstnavatelů vůči zaměstnancům, když tady tato transpozice plyne z Evropské unie,“ reagoval ministr práce a sociálních věci Aleš Juchelka (ANO).
Výroky odborů kritizuje i šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Podle něj návrh ministerstva pravidla naopak zpřísní. „Pan Středula si vymýšlí. Nemá pro to žádný pořádný argument a jenom chce strašit lidi. To, že takhle otočili na poslední chvíli, je z mého pohledu jen snaha získat si mediální pozornost,“ uvedl Prouza.
Pokud zákon projde legislativním procesem, začne platit od 1. ledna příštího roku. Přinesl by především následující změny.
Za zaměstnance můžou být nově považováni i někteří lidé, kteří dnes pracují na IČO nebo přes aplikaci. Pokud jejich práce ve skutečnosti vypadá jako běžné zaměstnání, tedy mají třeba pevně dané pokyny, pracovní dobu apod. Firma je bude muset vést jako zaměstnance. To znamená, že za ně bude muset odvádět pojištění a proplácet jim dovolenou. Tito lidé budou mít nárok i na nemocenskou.
Firmy budou muset umět vysvětlit, jak funguje jejich systém neboli algoritmus, který přiděluje práci. Lidé tak budou mít právo vědět, proč zakázky dostávají, nebo nedostávají.
O ukončení spolupráce už nebude moct rozhodnout jen počítač. Každý takový případ bude muset posoudit i člověk a postižený pracovník musí dostat možnost se bránit.
Firmy nebudou smět sbírat víc citlivých údajů, než je nutné. Zároveň budou mít povinnost lépe chránit osobní data svých pracovníků.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz