Evropa se v posledních dnech potýká s pořádně teplým počasím. Své o tom vědí nejen Češi, ale také třeba Francouzi, Španělé či Italové. Úřady těchto tří zemí vyhlásily nejvyšší stupeň výstrahy před extrémními teplotami.
Neobvykle silná tepelná kupole v posledních dnech svírá Evropu a podle předpovědí to vypadá, že bude ještě hůř. Teploty totiž mají stoupat, a mimořádně teplý vzduch tak má i nadále postupovat Evropou.
„Meteorologové hned pro několik evropských zemí vydali červené varování před extrémním vedrem. Nejvyšší stupeň výstrah aktuálně platí především ve Francii,“ informoval portál iMeteo. Právě Francie má v následujících dnech patřit mezi nejžhavější oblasti, kde budou teploty dosahovat místy 43 až 45 °C.
Pořádná vedra trápí i Španělsko, kde rtuť teploměrů přesáhla 40 °C. Na autobusové zastávce v Madridu naměřili dokonce 45 °C, na jihu země 42 °C. „Je to nesnesitelné, i ve stínu. Nosím lehké oblečení a pořád piju. Musím si dávat pozor, hlavně proto, že už nejsem nejmladší,“ postěžoval si jeden z místních.
Místní i turisté se schovávají pod deštníky, chladí se ve fontánách a vějíře nepouští z ruky. Ne všude se ale dá vedru uniknout. „Velmi těžké je to ve školách, v těch veřejných v Madridu nemají klimatizaci. I ve třídě je až 30 stupňů,“ upozornila jedna z učitelek.
V následujících dnech se zapotíme také u nás. Podle Českého hydrometeorologického ústavu mohou denní maxima v tomto týdnu přesahovat 30 °C a v neděli by se dokonce mohly vyšplhat až na 39 °C.
Aktuální předpověď počasí
Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz