Zpravodajství

Kapsch nekončí, ministerstvo chce firmu i nadále

Kapsch nekončí, ministerstvo chce firmu i nadále
Zdroj: TV Nova

Praha - Ministerstvo dopravy a firma Kapsch pokračují i nadále ve spolupráci. Není důvod rušit smlouvu na druhou etapu výstavby mýtných bran pro kamiony. Podle svých vyjádření obě strany vůbec o možném rušení smlouvy nejednaly.

Mýtné pro kamiony v červenci? 

Podle určitých zdrojů by stát v případě, že smlouvu zruší, musel zaplatit 2,5 miliardy korun za první etapu stavby. Výběrem mýta a stavbou druhé etapy by pak pověřil někoho jiného.

"Naopak. Máme zájem na tom, aby systém řádně a bez právních vad fungoval," řekla mluvčí ministerstva Marcela Žižková. Podle mluvčího Kapsche Evžena Staňka je možné rušení smlouvy zcela vymyšlené. "V jednáních s ministerstvem dopravy o jednotlivých detailech mýtného projektu nikdy nebylo tématem ukončení kontraktu," uvedl. 

Návrh firmy na systém mýtného pro kamiony údajně odmítla odborná komise Českého vysokého učení technického. Firma nabídla nejdříve mikrovlnný systém, jenže pak zjistila, že ten nebude možno postavit, a tak nabídla satelitní řešení. Teď vše nasvědčuje tomu, že Kapsch kvůli změně technologie nestihne zavést poplatek na všech silnicích prvních tříd do července příštího roku. O právě tento termín je uveden ve smlouvě.

Dnes měla být spuštěna první etapa, nestalo se

První a pilotní etapu systému mýtných bran má Kapsch spustit dnes.  Testovací provoz ale nedovolilo ministerstvo dopravy. V čem je problém? Mýtné brány totiž firma postavila na místech, kde k tomu neměla příslušné stavební povolení. Přesto podle mluvčího Kapsche je vše připraveno k ostrému spuštění.

Téma mýtné v Česku včera zaznělo také ve vládě. "Byla to pouze informace, kterou přednesl ministr dopravy Řebíček. Fakticky jenom rekapitulovala to, co je obecně známé, tedy pozastavení pilotního provozu tohoto projektu," řekl ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz