Zpravodajství

Odpůrci Temelína blokovali česko-rakouské hranice

Do hornorakouského Wullowitzu už přijelo 150 lidí. Na šest hodin zablokují hraniční přechod Wullovitz/Dolní Dvořiště. Bude to nejdelší blokáda hranic za posledních šest let. Demonstranty dováží na místo kyvadlová doprava z nedalekého Freistadtu. A posílit demonstraci přijeli i odpůrci z Bavorska. 12 traktorů zatarasilo silnici těsně před rakouskou částí přechodu.


 

Rakouští odpůrci české jaderné elektrárny Temelín blokují v současné chvíli už jen hraniční přechodu Wullovitz/Dolní Dvořiště . Na hraničního přechodu mezi Gmundem a Českými Velenicemi dnes skončila přibližně hodinu trvající blokáda. Akce se obešla bez incidentů. 

Provoz na hraničním přechodu Wullovitz/Dolní Dvořiště je zastaven od 14:00 našeho času. Jeho blokáda tak potrvá až do osmé hodiny večerní. Cizinecká policie proto doporučuje, aby lidé jeli do nebo ze sousední země přes jiné hraniční přechody. Na přechodu Studánky/Weigetschlag je posílena služba. Tento přechod leží pouze 18 kilometrů od Dolního Dvořiště.

Blokádu schválily rakouské úřady

Blokádu zorganizovalo občanské sdružení Atomstopp. Odpůrci Temelína mají tento protest povolen od rakouských úřadů. Předpokládá se, že protestu se zúčastní od 200 do 1 000 lidí. Mezi nimi bude podle odhadů i mnoho školáků.

Kvůli Temelínu hrozí České republice i procesy u Evropského soudního dvora v Lucemburku. Hrozí prý přímo „lavina procesů". Temelín totiž bude prý tímto způsobem napaden z rakouské i české strany. O této hrozbě informoval včera rakouský deník Die Presse. V tomto ohledu prý budou mít příští týdny významný charakter. „Budou jim totiž dominovat žaloby," bylo napsáno ve včerejším vydání tohoto listu. Praha se chce zase údajně u Evropského soudního dvora bránit proti blokádě na hranicích. Blokuje se tak totiž volný pohyb zboží na hranicích. Diplomatický zdroj ve Vídni tuto informaci ale popřel. Evropský soudní dvůr totiž podle jeho tvrzení vůbec není kompetentní v těchto věcech rozhodovat.

 

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz