Zpravodajství

Mach potřetí osvobozen

Mach potřetí osvobozen
Zdroj: TV Nova

Bývalý šéf Sparty Praha a podnikatel Petr Mach si již potřetí vyslechl osvobozujícíc rozsudek. Soud jej v úterý zprostil obžaloby z údajného mnohamilionového úvěrového podvodu. Žalobce se však proti rozhodnutí odvolal, stejně tak jako v posledních dvou případech.

Machovi, který byl již dříve ve vězení za krácení daní, hrozilo v dnes projednávaném případu za podvod pět až 12 let odnětí svobody. Z dnešního hlavního líčení se ze zdravotních důvodů předem omluvil.

Mach chce jít k soudu pro lidská práva

Kontroverzní podnikatel Petr Mach se chce se svým případem obrátit na Evropských soud pro lidská práva. Podle obžaloby nezplatil úvěry v hodnotě 160 milionů korun. Jeho kauza se táhne se táhne od 90. let minulého století.Mach byl v té době jedním z předních českých podnikatelů. Byl znám pro své kontakty na politickou špičku, ale také na mnohé vysoké policejní činitele.

Postavil Spartě nový stadion 

Vlastnil také fotbalovou Sopartu Praha a dal zrekonstruovat stadion na Letné. Zanechal však po sobě nemalé dluhy.

 Úvěry měl splácet z podnikání, místo toho však svou zadluženou společnost prodal. Nový majitel však brzy poté zemřel a účetnictví se údajně ztratilo. Mach se hájí tím, že zemřelý od něj převzal dluhy.

Machův dluh to prý nebyl

Někdejší sparťanský prezident dostal v roce 1991 od Československé obchodní banky (ČSOB) pro firmu Mach s.r.o. tři úvěry v celkové výši přes 160 milionů korun, za něž chtěl koupit a provozovat autobusy a vydražit právo na uzavření nájemní smlouvy k objektu na Národní třídě v Praze. Úvěry měl splácet z výnosů této činnosti. Podle obžaloby ale úvěry nesplatil a svou společnost i se závazky převedl na jinou osobu. Nový majitel ale zemřel a účetnictví firmy se navíc ztratilo.
Obžaloba vinila Macha i z toho, že použil část peněz v rozporu s účelem úvěru. Mimo jiné údajně pro potřeby svých dalších společností, zhruba 35 milionů korun si prý nechal a nakonec firmu bez souhlasu banky prodal společnosti Setrax Viléma Kubáčka. Tato firma ale podle Macha převzala v lednu 1993 i dluh za autobusy. ČSOB také později uspěla se žalobami proti Kubáčkově firmě Eurobus, na níž vysoudila zhruba 260 milionů korun. Civilní soudy tak daly Machovi podle něj za pravdu v tom, že dluh už nebyl jeho.
Mach má problémy s policií od konce 90. let. Bývalý nejvyšší funkcionář Sparty byl poprvé zatčen v lednu 1998 a kvůli koupi luxusního vozu BMW v Německu obviněn z celního úniku a pojišťovacího podvodu. Nakonec byl odsouzen jen za krácení daní a cla k pěti letům vězení a pokutě 300.000 korun. Z věznice byl po odpykání poloviny trestu podmínečně propuštěn.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz