Zpravodajství

Ve věznicích budou rušičky mobilů

Věznice budou mít od příštího roku zařízení na rušení mobilních telefonů. Vláda na to dá ze státního rozpočtu 50 milionů, rozhodla o tom na svém zasedání. Chce tak zabránit tomu, aby se vězni mohli po telefonu dál domlouvat s podsvětím nebo plánovat útěk. Odsouzení sice mít mobil za mřížemi nesmějí, ale dokážou se zákazům vyhnout.


Obyčejný mobilní telefon je pro vězně lukrativní zboží. Vymýšlejí proto různé způsoby pašování a úkryty. Jeden z odsouzených v Bělušicích na to šel ale opravdu originálně. Podle policistů měl ukrytý telefon ukrytý přímo v konečníku. Ostraha totiž vrazila na celu v době, kdy telefonoval a přístroj proto nestačil schovat na jiné místo.

Jen za poslední rok odhalila vězeňská služba přímo na celách na 400 telefonů. Většinou je odsouzení používali k organizování nelegálního obchodu a nebo plánování útěku.

Zabránit jejich pašování dovnitř věznice je přitom velmi obtížné. Proto ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) požádal vládu o nákup rušiček signálu na mobilní telefony. Ty budou hovory rušit na celách a dalších místech, kde by mohli vězni telefonovat.

První rušičky mobilních telefonů nainstaluje vězeňská služba do Valdic, Vinařic a dalších tří českých káznic, kde sedí trestanci odsouzení za nejtěžší zločiny.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz