Zpravodajství

Útěk dvou vězňů projednává soud

Soud v Plzni dnes začal rozplétat případ jedné z největších ostud českého vězeňství. Útěk vězňů Čabrady a Roztočila z Borské věznice. před trestním senátem stanul bývalý dozorce borské věznice Tomáše Kulišana. Ten podle obžaloby porušil svoje povinnosti a toho vězni při útěku využili.


V listopadu roku 2005 byli dva vězni zaměstnáni ve vězeňské dílně. Zde asi padesát odsouzených hlídal pouze jediný dozorce. Dva vězni se nechávají zavřít do předem upravené bedny a vyvézt kamionem z káznice. Takto proběhla jedna největších afér českého vězeňství.

Před plzenškým soudem stanul Tomáš Kuličan

Právě on podle obžaloby obžaloby svou špatnou prací umožnil útěk vězňů Roztočila s Čabradou. Dnes už bývalý dozorce se teď zpovídá z porušení povinností dozorčí služby a hrozí mu až dva roky ve vězení. Sám Kuličan ale tvrdí, že je od začátku nevinný.

U soudu dnes svědčil i jeden z uprchlíků

Ten potvrdil, že spolu s Roztočilem využili toho, že dozorci nesčítali vězně každou půlhodinu tak, jak jim ukládaly předpisy. Podle dozorce ale nebylo možné zvládnout vězně sčítat tak často. Prý na to vedení věznice spolu s kolegy upozorňoval a žádal víc dozorců na pracovišti.
Věznice po útěku Roztočila a Čabrady provedla velkou personální čistku. Nakoupila i nejrůznější bezpečnostní zařízení. Například detektor na zjištění ukrytých osob, který pracuje na bázi zachycení tlukotu lidského srdce. Soudce dnes jednání odročil. Případem se znovu bude zabývat v lednu.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz