Zpravodajství

Útěk dvou vězňů projednává soud

Soud v Plzni dnes začal rozplétat případ jedné z největších ostud českého vězeňství. Útěk vězňů Čabrady a Roztočila z Borské věznice. před trestním senátem stanul bývalý dozorce borské věznice Tomáše Kulišana. Ten podle obžaloby porušil svoje povinnosti a toho vězni při útěku využili.


V listopadu roku 2005 byli dva vězni zaměstnáni ve vězeňské dílně. Zde asi padesát odsouzených hlídal pouze jediný dozorce. Dva vězni se nechávají zavřít do předem upravené bedny a vyvézt kamionem z káznice. Takto proběhla jedna největších afér českého vězeňství.

Před plzenškým soudem stanul Tomáš Kuličan

Právě on podle obžaloby obžaloby svou špatnou prací umožnil útěk vězňů Roztočila s Čabradou. Dnes už bývalý dozorce se teď zpovídá z porušení povinností dozorčí služby a hrozí mu až dva roky ve vězení. Sám Kuličan ale tvrdí, že je od začátku nevinný.

U soudu dnes svědčil i jeden z uprchlíků

Ten potvrdil, že spolu s Roztočilem využili toho, že dozorci nesčítali vězně každou půlhodinu tak, jak jim ukládaly předpisy. Podle dozorce ale nebylo možné zvládnout vězně sčítat tak často. Prý na to vedení věznice spolu s kolegy upozorňoval a žádal víc dozorců na pracovišti.
Věznice po útěku Roztočila a Čabrady provedla velkou personální čistku. Nakoupila i nejrůznější bezpečnostní zařízení. Například detektor na zjištění ukrytých osob, který pracuje na bázi zachycení tlukotu lidského srdce. Soudce dnes jednání odročil. Případem se znovu bude zabývat v lednu.

 

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Německem otřásá skandál. EU volá po sankcích proti bývalému kancléři

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se zřejmě brzy objeví na sankčním seznamu Evropské unie v souvislosti s válkou na Ukrajině. Požadavek se ozývá z Evropského parlamentu. Důvodem jsou silné vazby, které Schröder má na Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina. Zřejmě i z tohoto důvodu přišel o některé finanční výhody, které doposud měl. Spolkový sněm mu vzal všechny výhody s výjimkou renty a osobní ochranky.

Píše se na Deník.cz