Zpravodajství

Roztočil se vrací zpět do vlasti

Dnes večer by měl do České republiky přiletět uprchlý vězeň Rostislav Roztočil. Ten loni v listopadu utekl z borské věznice v Plzni.


Do Česka míří proto, aby se zúčastnil jednání středočeského krajského soudu o obnově svého procesu. Po příletu má být Rotočil jako uprchlý vězeň podle zákona okamžitě zatčen a dopraven do nejbližší věznice.
Roztočil emigroval v osmdesátých letech do Rakouska a poté do Německa. V roce 1985 ho československé soudy odsoudily v nepřítomnosti ke 24 letům vězení za vraždu egyptského studenta; později mu trest snížily na 17 let. Rakousko a pak ani Německo ale Roztočila do ČSSR nevydaly, prý proti němu chyběly usvědčující důkazy.

Rotočil žil léta v jihoněmeckém Bietigheimu-Bissingenu. Zadržen byl až v roce 2000 na hraničním přechodu při vstupu na české území. Od té doby byl v plzeňském vězení na Borech. Celou dobu se domáhal zrušení rozsudku a obnovy řízení. Když se nic nedělo, zvolil prý jako poslední možnost útěk z vězení.

Žil u sestry

Po útěku zamířil do Německa ke své sestře. Německá justice ho nejdříve na českou žádost zadržela a umístila do vydávací vazby, letos v dubnu jej ale propustila na svobodu. Odůvodnila to tím, že česká justice příliš dlouho rozhoduje o obnovení procesu.

Středočeský krajský soud nařídil další jednání o obnově Roztočilova procesu na 19. prosinec.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz