Zpravodajství

Se zábavnou pyrotechnikou opatrně!

Se zábavnou pyrotechnikou opatrně!

Silvestr se blíží. A s ním s největší pravděpodobností i hrátky se zábavnou pyrotechnikou. Ta může být v některých případech velmi nebezpečná. Jak na to, abychom si při jejím použití neublížili, nám přišel do dnešní Snídaně s Novou poradit pyrotechnik České policie kapitán Karel Koubík.

Zdroj: TV Nova

Při používání zábavné pyrotechniky dochází často k úrazům. Nejčastějšími zraněními jsou tržné rány na končetinách a popáleniny. V horších případech také dochází k poškození obličeje a zraku. Abychom se podobným komplikacím vyhnuli, musíme se zábavnou pyrotechnikou zacházet velmi opatrně.

Na trhu se objevují i výrobky, které jsou nebezpečné už sami o sobě. Proto si musíme dávat velký pozor už při nákupu zábavné pyrotechniky. Kapitán Karel Koubík nám sdělil několik užitečných rad. V žádném případě bychom neměli zábavnou pyrotechniku nakupovat na stáncích. Mnohem bezpečnější pro nás je zajít do nějakého renomovaného obchodu. Výrobek musí být rovněž označen značkou státní zkušebny. Je to oválná značka se lvem, na které je uvedeno číslo zkušebního protokolu a zároveň i označení třídy nebezpečnosti výrobku. Dále by měl výrobek obsahovat návod v českém jazyce. Rovněž bychom měli zkontrolovat, jestli se na obalu výrobku nachází i návod, jak postupovat v případě, když výrobek selže. Zároveň bychom měli sledovat i datum spotřeby. Jestliže všechny tyto pokyny splníme, máme podle kapitána Karla Koubíka téměř 99 procentní jistotu, že jsme si koupili bezpečnou pyrotechniku.

Důležité je také výrobek správně skladovat. Místo pro jeho skladování by mělo být hlavně suché. Nejdůležitější ale je, aby byl výrobek umístěn mimo styk s přímým ohněm.

V České republice si každé město dobu, kdy se zábavná pyrotechnika smí používat, určuje samo. V Praze platí následující omezení. Zábavná pyrotechnika se tu smí používat pouze 31. prosince a 1. ledna. V jiných dnech se tato možnost týká pouze několika konkrétních míst. Jestliže zábavnou pyrotechniku používáme i v jiných dnech, dopouštíme se přestupku.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz