Zpravodajství

Česká republika bude hostit Mistrovství světa v luštění sudoku

Mistrovství světa v luštění sudoku 2007 se odehraje v České republice. Za touto událostí se do pražského Top Hotelu sjedou nejlepší luštitelé z asi třiceti zemí světa. Akce se bude konat na přelomu března a dubna. Mistrovství světa v sudoku se koná historicky vůbec podruhé.

 

„Domnívám se, že je to pro Českou republiku ohromná pocta. Ve světě vyznavačů hádanek, hlavolamů a dalších her se mezinárodní klání špiček jednotlivých států rovná pořádání olympijských her," řekl Vítězslav Koudelka, ředitel Mistrovství světa v luštění sudoku. Vítězslav Koudelka zastává rovněž i funkci předsedy Světové hádankářské federace.

Podle něj se i v České republice věnuje luštění sudoku stále více lidí. Prý je to dokonce až pětina Čechů. V západní Evropě sudoku navyklo lidí ještě mnohem více. „V řadě médií se sudoku podařilo během krátké doby vytěsnit klasické křížovky," dodává Koudelka. Organizátoři proto počítají s velkým zájmem soutěžících. V loňském roce muselo být sudoku pro obrovský nápor soutěžících dokonce vyřazeno z Mistrovství světa v luštění logických hádanek.

První mistrovství světa v luštění sudoku se konalo v italské Lucce. Zúčastnilo se jej 85 reprezentantů z 22 zemí. Úspěchy tu slavila také naše zástupkyně Jana Tylová. „Ty nejlehčí se dají vyřešit za tři až pět minut. Ty středně těžké kolem deseti minut a ty nejtěžší samozřejmě déle - 15 až 20 minut," odpověděla na otázku, jak dlouho jí vyřešení takovéhoto hlavolamu trvá.

Letošní mistrovství konané v České republice bude zpestřeno i soubojem celebrit a VIP účastníků. Akce v pražském Top Hotelu potrvá od 28. března do 1. dubna.

Zde si zahrajte sudoku on-line
Sudoku

 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vojáci z Azovstalu půjdou před soud

Ukrajinští vojáci zajatí v továrním komplexu Azovstal půjdou před soud v separatistické Doněcké lidové republice. Uvedl to v pondělí vůdce samozvané republiky Denis Pušilin. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov také sdělil, že výměna obránců Azovstalu za proruského oligarchu Viktora Medvedčuka není pravděpodobná. "Medvečuk je občan Ukrajiny. Nemá žádné napojení na Rusko a není voják. Lidé zajatí v Azovstalu jsou vojáci, je to úplně jiná kategorie lidí. Mluvit o nějakých dohodách je obtížné," řekl Peskov.

Píše se na Deník.cz