Zpravodajství

Pozor: vichřice se blíží, vítr nabývá na síle

Pozor: vichřice se blíží, vítr nabývá na síle

Vítr v Česku nabývá na síle. V Krušných horách a v Krkonoších vane rychlostí 20 m/sec, ve Středočeském kraji, na Ústecku a Karlovarsku byla naměřeno 17 m/sec. Jak našemu serveru sdělila meteoroložka Dagmar Honsová, vichřici lze očekávat v nočních hodinách především v horských oblastech.


Meteorologové již od včerejška upozorňují, že celé území Česka by mohl zasáhnout silný vítr. Výstraha platí od čtvrtečních 15:00 do pátečních 23:00. Místy by mohl vítr ze stromů lámat větve, v podmáčeném terénu i vyvracet stromy. Lidé by se tak pod stromy neměli schovávat. S reportérem TV Nova Filipem Pultarem se spojíme v živém vstupu dnes večer v Televizních novinách.

 

Počasí v Česku ovlivňuje frontální systém. Při přechodu fronty bude vát čerstvý západní vítr o rychlosti sedm až 12 metrů za sekundu s nárazy 20 až 25 metrů za sekundu, tedy až 90 kilometrů za hodinu. Na horách rychlost větru dosáhne kolem 30 metrů za sekundu, tedy 110 kilometrů v hodině.

Ve čtvrtek odpoledne bude od západu zataženo s občasným deštěm, který bude trvat i v noci na pátek. Během pátku se postupně očekává proměnlivá oblačnost s přeháňkami, od 800 metrů nad mořem sněhovými.

Pro upřesnění jsme pro vás připravili tabulku Beaufortovy stupnice síly větru. Tu v letech 1805 - 1808 sestavil britský kontraadmirál sir Francis Beaufort. Dodnes se tato stupnice užívá pro odhad síly větru. Její význam spočívá mimo jiné také v tom, že se její pomocí dá síla větru odhadnout bez použití přístrojů. Beaufort se v ní orientoval na účinky větru. Slovní označení druhů větru se dodnes používá v meteorologii.

 
Stupeň Označení druhu větru Km/hod Jak se druh větru projevuje
0 bezvětří do 1 kouř stoupá kolmo vzhůru
1 vánek 1-5 směr větru poznáme podle pohybu kouře
2 větřík 6-11 listy na stromech šelestí
3 slabý vítr 12-19 listy na stromech i větvičky se trvale pohybují
4 mírný vítr 20-28 vítr zvedá prach i útržky papíru
5 čerstvý vítr 29-39 listnaté keře se dávají do pohybu
6 silný vítr 40-49 telegrafní dráty sviští, lidé mají problémy při používání deštníků
7 mírný vichr 50-61 chůze proti větru se stává obtížnou, do pohybu se dávají celé stromy
8 čerstvý vichr 62-74 větve ze stromů se ulamují, chůze proti větru je už za normálních podmínek nemožná
9 silný vichr 75-88 vítr poškozuje budovy, strhává komíny i tašky a břidlice ze střech
10 plný vichr 89-102 vítr rovněž poškozuje budovy, strhává komíny i tašky a břidlice ze střech
11 vichřice 103-114 vítr působí rozsáhlé škody

12-17

orkán od 117 působení větru má ničivé účinky, střechy už vítr přímo odnáší

 

 

Silný vítr udeřil už v noci na dnešek

Vítr vyvrátil a zlámal stromy zejména na Klatovsku a Rokycansku. Hasiči odstraňovali několik stromů ze silnic. Podobná situace byla i v Libereckém kraji. Hasiči tam v noci na dnešek vyjeli ke čtyřem spadlým stromů. Jeden z nich se v Liberci zřítil na dráty telefonního vedení. Nikdo nebyl zraněn. V Plzeňském kraji ve středu hasiči likvidovali strom spadlý přes silnici ve vyšších polohách Šumavy - u Špičáku. V noci na dnešek odstraňovali ze silnic další padlé stromy u Hojsovy Stráže a u obce Defurovy Lažany. Na Rokycansku u Těškova a u Mýta. Vítr dosahoval podle plzeňských meteorologů ve vyšších polohách na západě Čech v nárazech až 30 metrů za sekundu, to je kolem 100 kilometrů za hodinu.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz