Zpravodajství

Pražští strážníci a revizoři vyrazili do pražských nočních tramvají

Pražští strážníci a revizoři vyrazili do pražských nočních tramvají

Pražský magistrát v noci na dnešek zahájil rozsáhlou akci. V nočních tramvajích v hlavním městě jezdilo třicet městských strážníků. Spolu s revizory mají v následujících týdnech za úkol dohlížet na větší bezpečnost cestujících a posvítili si i na černé pasažéry.


Je půl jedné ráno. Městská policie právě zahájila v pražských tramvajích akci, která nemá obdoby.

Celkem 15 dvoučlenných hlídek má z nočních tramvají vymítit páchnoucí bezdomovce, organizované party zlodějů a agresivní opilce.
V nočních spojích se spolu se strážníky objevili i revizoři. Ti si zase posvítili na černé pasažéry. V noci prý jezdí bez jízdenky asi 20 procent lidí. Dopravní podnik hlavního města tak ročně přijde o 12 milionů korun.

Akce městských strážníků a revizorů v nočních tramvajích bude trvat minimálně dva měsíce. Tím ale akce neskončí. Naopak. Strážníci se objeví i v autobusech.

Magistrát do budoucna chce, aby jízdenky mohli kontrolovat i strážníci. Nyní tuto pravomoc nemají, řekli novinářům zástupci úřadu, podniku a městské policie.

Už loni se uvažovalo o tom, že se v nočních tramvajích objeví průvodčí. Mluvilo se zároveň o zdražení jízdného na těchto spojích. Zatím zůstane stejné. "Případné úpravě tarifu musí předcházet zlepšení bezpečnosti a komfortu," řekl novinářům radní Radovan Šteiner (ODS). Pokud by město ke zvýšení jízdného přistoupilo, týkalo by se to jednorázových jízdenek, nikoli kuponů, dodal.

V tramvajích bude přísný dozor

Dosud v nočních tramvajích jezdilo šest až osm hlídek strážníků. Nyní to bude 15 hlídek, tedy 30 strážníků. Budou i na přestupních zastávkách. "Vedle náhodných cestujících se v nočních tramvajích pohybují opilci a bezdomovci. Komfort cestování, ke kterému patří pocit bezpečí, je narušen," podotkl ředitel dopravního podniku Tomáš Jílek.

Podnik začne na linky nasazovat pravidelně 14 až 15 revizorů. Podle průzkumů jezdí v noci načerno 15 až 20 procent cestujících, přes den jen pět až šest procent. Na jízdném v nočním provozu přichází podnik ročně asi o 12 milionů korun, celkové roční tržby z jízdného jsou asi 3,5 miliardy korun.

Po Praze jezdí v noci devět linek po půlhodině. Strážníci nebudou ve všech. Podle ředitele strážníků Vladimíra Kotrouše existuje přesný plán, jsou vybrané časy, místa i linky, v nichž je situace nejhorší. Většinou to jsou spoje z centra na konečné.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Píše se na Deník.cz