Zpravodajství

Paroubek: Budeme tvrdou opozicí

Paroubek: Budeme tvrdou opozicí

Paroubek dnes oznámil, že ČSSD bude tvrdou opozicí a pro stranu může být tato situace výhodná. Podle šéfa soc. dem. pro něj Miloš Melčák a Michal Pohanka lidsky i politicky skončili. Jednat s nimi již nebude. Paroubek kritizoval také prezidenta Václava Klause za to, že Topolánkovu vládu jmenoval. Ve středu by měla proběhnout mimořádná schůze sněmovny. Na té měl podle původního plánu sociálních demokratů rezignovat a být znovu zvolen předseda dolní komory Miloslav Vlček. Situaci sleduje náš reportér Kamil Houska.

Zdroj: TV Nova

Úspěch vlády při pátečním hlasování o její důvěře však stále není stoprocentně zajištěn. Topolánkova pozice v ODS totiž není zcela pevná. Většina představitelů trojkoalice se však dnes vyjádřila, že vládu podpoří a jsou rádi za ukončení nestability v zemi i přesto, že bude nový kabinet  závislý na přeběhlících.

Paroubek: Oba pánové u mě skončili 

Otázkou totiž je, jak průběh schůze ovlivní prohlášení poslanců ČSSD  Melčáka a Pohanky. Ti oznámili, že umožní kabinetu Mirka Topolánka získat důvěru tím, že se nezúčastní pátečního hlasování. Jiří Paroubek je označil za zrádce a řekl, že ČSSD podá trestní oznámení pro podezření z úplatkářství. Podle něj by měli oba zveřejnit své majetkové poměry.

V dnešním online rozhovoru na webu ČSSD Paroubek odpověděl na otázku, jak se bude k oběma přeběhnutým poslancům chovat: "Ti lidé pro mne přestali existovat. Klamali mne a lhali. Pan Pohanka ještě minulý týden." Paroubek prohlásil, že soc. dem. budou tvrdou opozicí. "Sociální demokracie je a po pátku také bude opoziční stranou. To není žádný problém a vláda, proti které jsme, je ideální pro náš politický boj, který v příštích třech letech povedeme," uvedl.

Paroubek kritizoval také Klause

Paroubek dále zdůraznil, že pokud Melčáka nevyloučí ze strany jeho krajská organizace, učiní tak vedení ČSSD samo. Kritizoval také prezidenta Václava Klause za to, že jmenoval Topolánkovu vládu a "neprospěl tak České republice." V další prezidentské volbě ČSSD podle Paroubka Klausovo zvolení nepodpoří.

Je možné, že se Pohanka a Melčák na dnešní schůzi sněmovny nedostaví. Pak nemusí být program schválen a převolba předsedy neproběhne. Pokud Topolánkova vláda v pátek získá důvěru, k třetímu pokusu o sestavení kabinetu nedojde. ČSSD by pak zůstala v opozici a Vlčka v křesle předsedy sněmovny by zřejmě nahradil Paroubek.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz