Zpravodajství

Na Seychelách zatkli Krejčíře, pak jej pustili

Kontroverzní podnikatel Radovan Krejčíř byl před týdnem zatčen seychelskou policií. Důvodem bylo podezření z nedovoleného ozbrojování. Později ale Krejčíře pustili na svobodu.


"V pondělí jsme dostali informaci, že seychelské úřady zadržely českého občana. Informovali jsme o tom ministerstva vnitra a spravedlnosti. Podle informace, kterou jsme obdrželi včera, už byl propuštěn," řekla ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Záležitostí se podle ní nyní zabývá český velvyslanec v Nairobi, který nejbližším spojem na Seychely odcestuje.

Krejčíř se na Seychelských ostrovech, jejichž občanství má, skrývá před českou policií. V Česku je stíhán jako uprchlý za přípravu vraždy celníka a rozsáhlou majetkovou trestnou činnost.

Většina Krejčířova stíhání v Česku se točí kolem třímiliardového celního dluhu za dovoz ropných produktů a pokus o komplikovaný podvod na státním podniku Čepro. Ostravský krajský soud před časem vyměřil Krejčířovi první nepodmíněný trest - za údajný podvod z roku 1996 má jít podle tisku na 6,5 roku do vězení a má zaplatit třímilionovou pokutu. Verdikt není pravomocný.

Krejčíř utekl z vily

Úřady již požádaly Seychely o miliardářovo vydání, odpověď ale zatím neobdržely.

Krejčíř předloni v červnu utekl policistům při domovní prohlídce v luxusní černošické vile a zmizel do ciziny. Jeho manželka Kateřina pak i se synem odcestovala na zahraniční dovolenou, v Dubaji se setkali s Krejčířem a odletěli na Seychelské ostrovy.

Všichni tři mají už několik let tamní občanství. Zatím není jasné, jakým způsobem občanství získali a zda tím ztratili občanství české.

Nitky vedou k Čepru

Skupina kolem Krejčíře podle policie fungovala jako zločinné spolčení a chtěla poškodit energetickou společnost Čepro. Členy údajného gangu jsou podle kriminalistů například bývalý obchodní ředitel Čepra Martin Pechan, Ivan Hricik a Aleš Zagora, kteří se starali o Krejčířovy firmy v Česku, Aleš Kohoutek, bývalá zaměstnankyně Čepra Ivana Skopcová a Jaroslav Siuda, který je podle médií ekonomem Krejčířových firem.

Dále jsou s Krejčířem stíháni podnikatelé Jaromír Raida a Radko Nauš. Za padělání je v rámci Krejčířova údajného gangu stíhán ještě Tomáš Pavlíček. Jako poslední byli obviněni dva údajní Krejčířovi bodyguardi, boxeři Roman Kracík a Dan Macháček.

Podle policie se pokusili od státu vylákat složitým podvodem dvě miliardy korun. Skopcová, která měla v Čepru na starosti doručené zásilky, podle policie několikrát skryla obsílky od soudu, který řešil spor mezi Čeprem a Tukovým průmyslem o třímiliardový celní dluh. V Čepru o jednání soudu nikdo nevěděl, a proto k němu nikdo nechodil. Soud rozhodl v neprospěch Čepra a podniku hrozila exekuce.

Stíhána je i manželka 

Česká policie stíhá od předloňského července i Krejčířovu manželku. Původně byla obviněna z praní manželových špinavých peněz, později bylo její obvinění změněno na trestný čin podílnictví. O podnikatele se zajímala také civilní rozvědka. Její bývalý ředitel Karel Randák již dříve potvrdil, že hledá cesty jak dostat Krejčíře do Česka.

Krejčířův útěk na Seychely

18. června 2005 - Během domovní prohlídky ve vile v Černošicích u Prahy policistům utekl podnikatel Radovan Krejčíř, obviněný za podvod, zločinné spolčení a za přípravu vraždy.
22. června 2005 - Policejní prezident Jiří Kolář v souvislosti s Krejčířovým útěkem rezignoval.
23. června 2005 - Soud vydal na Krejčíře mezinárodní zatykač.
30. srpna 2005 - Policie zabavila při celní deklaraci ve skladu v Králově Dvoře kamion s majetkem manželů Krejčířových. Majetek v kamionu mířil na Seychely.
9. září 2005 - Seychelská pobočka Interpolu potvrdila české policii, že se Krejčíř se ženou Kateřinou a synem Denisem nachází na území Seychelské republiky. Všichni mají seychelské občanství. ČR nemá s touto zemí smlouvu o vydávání odsouzenců a předávání stíhaných osob.
11. října 2005 - Televizi Nova potvrdil mluvčí seychelského viceprezidenta Marc Narango, že Seychely Krejčíře do Česka nevydají. Seychelské úřady podle něj s ČR spolupracují, ale Krejčíře nevydají, neboť je seychelským občanem.
18. října 2005 - Policie obvinila Krejčíře a dalších pět lidí z podvodu, padělání a pozměňování peněz a z poškozování cizích práv.
20. října 2005 - Krejčíř pro MfD prohlásil, že v roce 2002 půjčil ČSSD 60 milionů korun za to, že mu strana pomůže mimo jiné získat státní podnik Čepro. ČSSD to popřela. Krejčíř poté slíbil, že zveřejní přesvědčivé důkazy, což se ale nestalo.
7. srpna 2006 - Ostravský krajský soud uložil Krejčířovi dvouletý podmíněný trest za to, že při dovozu luxusních mercedesů z Německa v roce 1993 ošidil stát na daních a clu o téměř dva miliony korun.
Konec srpna 2006 - Ostravský krajský soud Krejčířovi uložil trest 6,5 roku vězení a pokutu tři miliony korun za podvod z roku 1996. Soud určil souhrnný trest - předchozí podmíněný trest zrušil a vynesl nový rozsudek za oba trestné činy dohromady.
2. října 2006 - Velitel domovní prohlídky v Krejčířově vile Jan Špitálský byl potrestán tříměsíčním vězením podmíněně odloženým na roční zkušební dobu.
14. listopadu 2006 - Policisté zadrželi sedm mužů podezřelých z únosu otce Radovana Krejčíře Lamberta. Byl mezi nimi i majitel fotbalového klubu Marila Příbram Jaroslav Starka. Lambert Krejčíř zmizel na podzim roku 2002.
18. ledna 2007 - Seychelská policie před týdnem zatkla Radovana Krejčíře, údajně kvůli nedovolenému ozbrojování. Později ho však policisté opět pustili na svobodu.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz