Zpravodajství

Bankovky a mince jsou čistší než list salátu

O penězích se mnohdy říká, že jsou špinavé. Nemůže však za to jejich fyzický stav, ale způsob, jímž s nimi zacházejí někteří jejich vlastníci. Samy bankovky a mince, které jdou neustále z ruky do ruky, jsou v podstatě čisté a nezávadné.

O očištění jejich pošramocené pověsti se zasloužila bioložka Rijkelt Beumerová, která se na zemědělské univerzitě v nizozemském Wageningenu zabývá výzkumem potravin. Prozkoumala úctyhodné množství větších i drobnějších platidel v četných supermarketech a obchodech s poživatinami. Pátrala na nich po čtyřech nejčastějších původcích infekcí, mimo jiné salmonele.

Většinu bakterií objevila v pokladnách, kde se také soustřeďuje nejvíce bankovek a mincí od rozmanitých platících zákazníků. Ani na nich však nebylo více nakažlivých organismů, než se běžně usazuje třeba na mobilu. Zdaleka nemohly konkurovat například obyčejnému listu neopraného hlávkového salátu, který se choroboplodnými zárodky jen hemžil.

Korzo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz